Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На європейському рівні

У Дніпрі представили першу в Україні систему онлайн-моніторингу стану повітря
06 квітня, 11:41
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Наразі вона сполучена зі станцією, що розташована на одному з проспектів міста. «Ще 2012 року був закуплений один стаціонарний пост. Але працював недовго — він застарів та не фінансувався. Завдяки міському голові Борису Філатову у 2017 році цей проект було відновлено. І наш департамент запропонував низку заходів для моніторингу повітря. Серед них — розміщення 20 стаціонарних та 2 мобільних станцій», — розповідає начальник управління комунальної екології міськради Дніпра Ірина КОЗЛОВА. Старий пост вирішили модернізувати та створити онлайн-центр моніторингу повітря. На це з міського бюджету виділили 2 млн грн. Програмне забезпечення розробляла компанія, яка понад 10 років займається екологічними проектами в Ізраїлі. «Ми змінили місцезнаходження станції, додали системи метеорологічного контролю та потужні системи аналізу даних. Наразі вимірюються базові шкідливі викиди: оксид азоту, оксид сірки, оксид вуглецю та озон. Математичні можливості бази даних, яку ми встановили, дають змогу об’єднати понад 300 різнопрофільних станцій, аналізувати не тільки повітря, а й воду. Дніпро може стати центром дослідження й контролю забруднення у регіоні», — сказав розробник системи моніторингу Ігор ПАЛЕЙ.

Станція збирає дані кожні 28 секунд, а система аналізує та обробляє їх. До центру система передає середні показники раз на п’ять хвилин. Завдяки метеорологічному обладнанню можна визначити, яке підприємство викинуло шкідливі речовини. Поки що дані не кодуються, але вже скоро їх хочуть захистити від кібератак.

За словами керівника громадської організації «Екорада» Яніни БАСИСТОЇ, наразі в місті є орієнтовно 7 тис. стаціонарних забруднювачів. Крім цього, 40% загальної кількості шкідливих викидів спричиняють транспортні засоби, яких у Дніпрі налічується орієнтовно 200 тис. «Екологічний моніторинг допоможе виявити найбільш забруднені точки міста. Відштовхуючись від цього, необхідно визначити пріоритетні райони для реалізації природоохоронних заходів, наприклад, озеленення. Крім цього, ми зможемо будувати кореляційні системи між захворюваннями та забрудненням. Та найголовніше, система допоможе вивести комунікацію між владою та забруднювачами на новий рівень», — зазначила Я.Басиста.

Наразі в департаменті екологічної політики розробляють звернення до Верховної Ради України із закликом надати доступ місту до звітів підприємств про шкідливі викиди. Також мерія активно шукає організації-донори для закупівлі станцій моніторингу, адже обладнання дороге. Зокрема, представники міськради збираються вирушити із відповідною пропозицією до США.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати