«На заповнення папірців — 469 годин на рік»
У Києві представили результати дослідження «індексу бюрократії 2018»У 2017 році Україна посіла 80-те місце серед 190 країн у рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, що обраховується Світовим банком та показує, наскільки сприятливим є бізнес-клімат у певній країні. Однак цей індекс не є точним показником безпосередньо рівня бюрократизації.
«Багато хто розглядає бюрократію як реальну перешкоду функціонування малих підприємств. Однак боротися з нею досить важко. Основна причина в тому, що для більшості бюрократія є вигаданим поняттям, яка не вимірюється кількісними показниками. Саме задля виправлення цієї ситуації командою EasyBusiness був розроблений індекс бюрократії — простий і прозорий інструмент, який дозволяє кількісно виміряти негативний вплив бюрократіі на діяльність підприємства протягом року шляхом обрахунку часу та коштів, необхідних для виконання бюрократичних процедур», — розповів на презентації результатів дослідження, що відбулася 1 жовня у Києві, Андрій Шпаков, Голова правління та виконавчий директор EasyBusiness.
За інформацією Державної служби статистики, малий бізнес відіграє ключову роль в економіці нашої держави, адже забезпечує робочі місця для третини населення. Незважаючи на це, саме для невеликих підприємств найбільш гостро постає питання бюрократії. Задля розв’язання цієї проблеми Україна цього року долучилася до міжнародної програми індексу бюрократії, який вже виправдав свою зацікавленість і довіру в Словаччині, Болгарії та Чехії.
Для правильності розрахунків у різних країнах береться «модельна компанія», яка відповідає однаковим вимогам. Результати дослідження базуються на трьох основних принципах: кількість процедур, з яким стикається підприємство; кількість годин, який витрачає співробітник на бюрократію; обсяг коштів, які витрачаються на виконання подібних вимог.
«Ми порахували цей індекс задля усвідомлення ситуації з малим бізнесом в Україні. Так, від бюрократичних проблем страждає увесь світ, але саме наша країна витрачає на заповнення папірців 469 годин на рік. Для порівняння: сусідня з нами Словаччина витрачає лише 164 години. А це майже утричі менше», — зазначає економічний аналітик Катерина Шаповаленко.
Також EasyBusiness запропонував альтернативні витрати подібній бюрократії, серед яких можна виділити інвестиції в оптимізацію бізнес-процесів, що збережуть більше коштів підприємства, та розробку власного веб-сайту для залучення нових клієнтів. Це можливо за умови скорочення кількості непотрібної інформації, яку треба заповнювати малому бізнесу.
Подібної думки і голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна. «За останній рік ми зустрічалися з величезною кількістю політичних трендів, які направлені на посилення державного контролю. У суспільстві створена викривлена психологія, що держава розв’яже проблему. А це не так, що доводить практика. Бюрократія завжди сама себе розширює. Нам треба позбутися її як наслідку Радянського Союзу», — пояснила вона.