Перейти до основного вмісту

«Нам треба стояти до кінця, до перемоги, поки не ввійдемо в ЄС»

8 січня Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет провів традиційний щорічний Різдвяний прийом
10 січня, 10:44
РОБОТА БОРИСА КОРПУСЕНКА «ЯК БРАТИ» З ФОТОВИСТАВКИ «Дня» 2013 РОКУ, ПОДАРОВАНА ПАТРІАРХУ УПЦ КП ФІЛАРЕТУ ПІД ЧАС РІЗДВЯНОГО ПРИЙОМУ, ПРИКРАСИТЬ ПРИЙМАЛЬНЮ СВЯТІЙШОГО

Близько сотні шанованих гостей зібрав Святійший: духовенство, політики, державні діячі, митці... На Різдвяний прийом до Патріарха Української православної церкви Київського патріархату прийшли Юрій Щербак, Ганна Герман, Арсеній Яценюк, Євгенія Тимошенко, народні депутати Андрій Кожем’якін та Олександр Чорноволенко... Крім того, свою повагу присутністю на вечорі Святійшому засвідчили Посол Фінляндії в Україні Ар’я Макконен та посол Німеччини Крістоф Вайль.

Вітальні слова Святійшого і благословення на 2014 рік своєю сміливістю та політичною відвертістю тричі зривали овації залу: «...Значення Різдва Христового полягає в тому, що Бог не просто існує на небі, а піклується про всі народи і про кожну людину зокрема. Тому він благословив свого сина визволити нас від гріха і смерті. Будучи неосяжним Богом, став немічним немовлям для того, щоб нас визволити від гріха. Ось можемо ми самостійно, без Божої допомоги перенести в собі гріх? Не можемо. А оскільки не можемо, то Бог прийшов нам на поміч. І він визволив людську природу і від гріха, і від смерті. І чи дійсно він визволив? Чи церква просто проповідує та агітує за неправду? Ні. Не так. Дійсно, Христос переміг смерть не тільки в своїй особистій природі, а й в нашій. Церква і людство мають безліч святих: і апостолів, і мучеників, і преподобних, і взагалі людей, які ведуть праведний спосіб життя. І це є перемога. А перемога над смертю? І перемога над смертю буде. Тільки треба вірити в це.

Правда Божа діє. І християни повинні жити по правді. Але, на превеликий жаль, християни не живуть по правді. І прикладом є наша Україна... Молодь, студенти мирно виступили. Проти чого? Проти неправди. Тієї неправди, яку Христос подолав. А в чому полягала неправда? В тому, що цілий рік готували український народ до того, щоб стати асоційованим членом Європейського Союзу. Готували, а коли прийшов момент підписання — відмовилися. І молодь, яка є найчутливішою, заявила про свій протест. Потім її побили. Піднялося все суспільство, весь народ...

І тепер не потрібно забувати про головну нашу мету — входження до ЄС. Чому ми хочемо в ЄС? Чому ми не хочемо в МС чи Євроазійське коло? Тому що ми хочемо приєднатися до кращого, більш досконалого, а не до відсталого; до демократії, а не до тиранії; до сучасної цивілізації, новітніх технологій, а не до відсталого світу...

Але ми знаємо, що не все в Європі добре. Тому погане ми відкидаємо, а до кращого — приєднуємося.

Наш народ ще ніколи так довго не стояв на Майдані. Вже більше місяця стоять люди на морозі, в дощ і сніг, вдень і вночі. Про що це говорить? Люди стоять мирно, як християни. І чого вони хочуть? Хочуть в Європу, до кращого.

Філарет, Патріарх Київський і всієї Руси-України:
Не потрібно забувати про головну нашу мету — входження до ЄС. Чому ми хочемо в ЄС? Чому ми не хочемо в МС чи Євроазійське коло? Тому що ми хочемо приєднатися до кращого, більш досконалого, а не до відсталого; до демократії, а не до тиранії; до сучасної цивілізації, новітніх технологій, а не до відсталого світу... Але ми знаємо, що не все в Європі добре. Тому погане ми відкидаємо, а до кращого — приєднуємося.

 

Зараз перед нами стоїть питання: переможемо ми чи ні? У деяких руки опускаються, і дух слабіє. А це значить, що ця людина всередині вже переможена. Це — не боєць і не захисник. Тому нам треба стояти до кінця, до перемоги, поки ми не ввійдемо в ЄС. Ввійдемо чи ні — я і весь український народ переконані в тому, що ми були, є і будемо в Європі. Тому нам потрібно мати терпіння, як Христос, щоб перемогти гріх...»

Зал тричі вибухав оваціями.

І прихильники, і супротивники називають Святійшого незламним Патріархом. Наприкінці 1980-х у глави РПЦ Алексія ІІ він домігся самостійності в управлінні УПЦ. А там порушив питання і автокефалії. Однак цього йому вже не дозволили. 1992 року організували Харківський собор, де Митрополитом Київським було обрано Володимира (САБОДАНА). Однак Святий Владика продовжує стояти на своєму. За словами релігієзнавця Андрія Юраша, саме завдяки позиції Патріарха Філарета ідея автокефальної церкви в Україні не стала маргінальною.

А за останній місяць українська церква показала дуже високий рівень солідарності і єдності з українським народом. Історія Михайлівського золотоверхого монастиря, монахи якого сховали від кийків спец-підрозділу «Беркут» студентів-євромайданівців, а потім дозволи лишитись доти, допоки буде потреба, облетіла увесь світ. А ще — історія про дзвін тривоги, який кликав на поміч на Майдан киян, з дзвіниці того ж таки Михайлівського... До слова, дзвонаря, який бив у набат в ніч 11 грудня, «День» відзначив спеціальною короною «За дзвін, який почули». 

Патріарх Філарет з перших днів Євромайдану підтримав протест і засудив застосування насилля. Святійший звернувся до українців з такими словами: «Висловлюю підтримку тим, хто прагне кращого європейського майбутнього для України. Церква — з народом. Нехай Бог благословить всіх на добрі справи!»

Тож, отримавши запрошення на Різдвяний прийом Філарета, нам хотілись по-особливому відзначити здобутки Святійшого 2013 року. Ми порадились і вирішили подарувати фото з Фотовиставки «Дня»-2013, на якому два українські Патріархи (УПЦ КП і УПЦ МП) — Філарет та Володимир (САБОДАН) тиснуть руки, дивляться один одному у вічі та тепло посміхаються. «Робота Бориса Корпусенка «Як брати» отримала високе визнання відвідувачів фотовиставки. Люди це фото дуже добре відзначали, відзначали з надією на єдину церкву... І хоча стосунки героїв світлини були непрості, але кроки — правильні. Вже зроблено багато. А особливо високо Церква в Україні  піднялась в очах людей за останні місяці», — відзначила головний редактор «Дня» Лариса Івшина.

Святійший був помітно здивований подарунком. Спочатку, мені здалося, навіть трохи розгубився... Та коли ми пояснили, звідки це фото і смисл, який закладений у ньому і в його назві, посміхнувся...

Архієпископ Чернігівський та Ніжинський, секретар Священного Синоду УПЦ КП  Євстратій, запропонував повісити світлину в приймальню Патріарха.  І Святійший цю ідею підтримав. Теплою посмішкою він подякував нам за фото,  привітав з Різдвом і дав своє благословення журналістам і читачам «Дня».

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати