Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Нацбанк «закликає до зброї». МВС — проти

25 березня, 00:00

12 березня Національним банком без узгодження з МВС на розгляд парламенту було внесено законопроект про зміни до Закону «Про банки і банківську діяльність». У випадку його затвердження банківським установам буде дозволено озброювати власні охоронні структури автоматичною та напівавтоматичною бойовою зброєю. Учора на прес-конференції в Києві здивовані такою ініціативою НБУ перший заступник Держсекретаря МВС генерал- полковник Михайло Корнієнко, начальник Департаменту ГСО генерал-лейтенант Володимир Шаповал і начальник Департаменту адміністративної служби міліції генерал-майор Олександр Савченко одностайно і з різних сторін критикували згаданий законопроект.

Проблема використання вогнепальної зброї недержавними охоронними службами дуже гостро стоїть в Україні давно, і є неоднозначною. Для довідки — на сьогоднішній день ГСО має право фактично монопольного використання нарізної короткоствольної вогнепальної зброї, що, зі зрозумілих причин, істотно деформує пропозицію на ринку охоронних послуг країни на користь держави. За інформацією незалежних експертів, на ГСО «зав’язано» від 80 до 90% споживачів цих послуг, а загальний обсяг ринку оцінюється приблизно в 10 млрд. грн. на рік. В. Шаповал категорично відмовляється розглядати таке положення ГСО як монопольне і переконує в тому, що ГСО турбує не стільки фінансовий бік справи («організація не є прибутковою і не ставить перед собою мети одержання прибутку»), скільки всі інші, аж до погіршення криміногенної ситуації в суспільстві.

Нагадаємо, що в липні минулого року Антимонопольний комітет у декількох областях України почав справи по фактах порушення ГСО антимонопольного законодавства. ГСО ставилися порушення ринкових принципів і прагнення брати за надані послуги якомога більшу плату (МВС, виконуючи указ про підвищення зарплати держслужбовцям наполягало на подвоєнні вартості погодинної оплати до 12 гривень). Це ледве не переросло у конфронтацію з клієнтами, які, у свою чергу, почали шукати третейського суддю в особі Антимонопольного комітету. І навіть домоглися затвердження узгодженої з ГСО «регіональної сітки» — залежно від області вартість охоронних послуг держави коливається від 6 до 9 гривень. Що, як і прогнозував тоді «Дню» начальник Управління досліджень і розслідувань АМК Сергій Стефановський, виявилося явищем тимчасовим і аж ніяк не вирішило проблеми в принципі.

Дуже схоже, таким чином, що кулуарне протистояння навколо законопроектів про охоронну діяльність і про зброю (що знаходяться на розгляді Верховної Ради) виявилося у принципово новій площині. У тому значенні, що раніше недержавні охоронні служби й Асоціація українських банків змагалися з ГСО на законодавчій ниві за принципом «чиє лобі сильніше». А тепер є всі підстави стверджувати, що «вогнепальний вузол» узявся розрубати Нацбанк. І наскільки можна судити, у ГСО цим усерйоз стурбовані. Знову ж — зовсім не з меркантильних міркувань. М. Корнієнка з цього приводу більше хвилюють кредитні і депозитні ставки (мовляв, забезпечення відомчої охорони банків бойовими пістолетами, логічно, призведе до подорожчання банківських послуг) і, що, зізнатися, більш логічно: як банки зуміють організувати систему зберігання вогнепальної зброї, необхідну професійну підготовку і перепідготовку охоронців, медичний і психологічний контроль... Словом, усе те, що в ГСО «перевірено десятилітнім досвідом».

В. Шаповал, у свою чергу, підкреслює, що послугами ГСО користуються 85% вітчизняних банків, переорієнтація яких на власну охорону особливого збитку ГСО не завдасть. Оскільки питома вага банківського сектора як клієнтів ГСО — всього 14,3%, а досвід інших країн, у яких дозволено використання вогнепальної зброї, показує, що банки бажають співробітничати з державою, а не з «приватниками».

Парадокс, за словами М. Корнієнка, полягає ще й у тому, що навіть якщо ініціативу НБУ буде схвалено Верховною Радою, то виникне питання придбання вогнепальної зброї: «банки її не зможуть придбати, тому що ті структури, які продають зброю, не мають права її продавати і чекають прийняття закону про зброю». Що ж до можливості придбання зброї у Міноборони і МВС, то М. Корнієнко вже зараз прогнозує «високий рівень вимог» до банків з цього приводу. Але, знову ж таки, «не тому, що в цьому є вигода МВС чи ГСО», а «відповідно до вимог закону».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати