«Нація живе у мові. Бо якщо не там, то де?»
В університеті угорського міста Ніредьгаза відкрили кафедру української мови і культури
Знакова для українсько-угорського добросусідства подія відбулася за участі голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля, керівника консульства України у м. Ніредьгаза Аркадія Гупала, народного депутата України Ласло Брензовича, уповноваженого уряду Угорщини Іштвана Грежі, керівників мерії, представників громадськості.
Презентації відродженого науково-освітнього підрозділу передувало урочисте відкриття меморіальної дошки ініціатору заснування та першому керівнику кафедри української і русинської філології (розпочала роботу у 1993 році) університету м. Ніредьгаза, професору, доктору Угорської академії наук Іштвану Удварі, автору фундаментальних наукових праць.
Після смерті науковця у 2005 році кафедра почала поступово згортати свою діяльність, і в 2013 році викладання на ній припинилося. «Зважаючи на те, що Україна є найбільшим сусідом Угорщини, прем’єр-міністр Віктор Орбан особисто ініціював відродження кафедри україністики в університеті м. Ніредьгаза, — наголосив під час її презентації урядовий уповноважений І.Грежа. — Тепер україністика буде присутня у трьох вишах Угорщини — Будапештському, Сегедському та Ніредьгазькому університетах».
Завідувачем кафедри призначено доктора наук, випускницю Сегедського університету, доктора філології Вікторію Штефуцу. В ексклюзивному коментарі для «Дня» В.Штефуца сказала: «Після завершення процесу акредитації ми будемо навчати студентів фаху філолога-перекладача та продовжимо започатковану професором І. Удварі наукову роботу — займатися перекладами літературних та історичних праць. Здобувати освіту на кафедрі буде 15 студентів. У планах — тісна співпраця з Ужгородським національним університетом, Берегівським угорським інститутом ім. Ф.Ракоці ІІ та Національним педагогічним університетом ім. М. Драгоманова».
Під час церемонії І. Грежа процитував графа Іштвана Сечені, видатного письменника, засновника Угорської академії наук: «Нація живе у мові. Бо якщо не там, то де?». Ці слова національний герой Угорщини мовив у той час, коли в угорському суспільстві всуціль домінувала німецька мова, а для України вони є актуальними і сьогодні.