Не по зубах
На виставці є все недоступне для більшості пацієнтів стоматологівОдин з моїх друзів, коли дружина сяє сліпучою американською усмішкою, любить жартувати, що вона всміхається «на весь гараж». І зуби, і гараж обійшлись сім’ї приблизно в однакову суму. Моя спроба переконатись у перевагах приватної стоматології виявилась невдалою. Лікування у одному зі столичних комерційних стоматологічних кабінетів відверто розчарувало низькою кваліфікацією лікаря, невиправдано високими розцінками і намаганням «розвести» клієнта на гроші. Можливо, просто не пощастило.
В усякому разі, так хотілося думати на підсумковій Міжнародній спеціалізованій виставці «Стоматологія-2000», яка відбулася 5—8 грудня у Києві. Адже, у цьому виставковому королівстві стоматології, в якому правлять бал найсучасніші технології, фантастична техніка, новітні матеріали, ліки, гігієнічні вироби, просто не вірилося у те, що в реальному житті принцеса на ім’я «Стоматологія» загалом більше скидається на Попелюшку. Щоправда, незабаром сповниться 10 років з часу, коли виставки та науково-практичні конференції, завдяки генеральному розпоряднику підприємству «Медвін», «подорожують» великими містами України. І, звичайно, для вітчизняної стоматології, котра однією з перших серед галузей медицини скористалась перевагами ринкових стосунків, така науково-виставкова діяльність є рушійною силою. Здається, варто придбати на виставці розкішні атрибути лікування та протезування, навчитись передовим технологіям, і все населення України засяє здоровими білозубими усмішками. Але наскільки такі «дарунки» доступні для вітчизняних стоматологів та пацієнтів?
На жаль, існує тенденція до подорожчання матеріалів і послуг, від чого доступнішими вони не стають. Так відповів на це питання відвідувач виставки, лікар-стоматолог з Києва, який побажав залишитись інкогніто. Більш відвертою й відкритою була завідуюча стоматологічним відділенням Дзержинської центральної районної лікарні Житомирської області Клавдія ЧЕРНЯХОВИЧ . Відповідаючи на запитання «Дня», вона розповіла, що за час, коли держава залишила медицину наодинці з її проблемами, «змінилося все». Маючи 28-річний досвід роботи, вона пригадала, якими недосконалими були наші пломбувальні матеріали та бормашини, а чеська продукція здавалась найкращою. З нинішнім асортиментом та якістю стоматологічних засобів, сучасними технологіями, науковими досягненнями працювати було б радістю. Коли б, додала заввідділенням, візит до стоматолога з необхідності не перетворився для багатьох у розкіш.
К. Черняхович зауважила, що не може судити про загальну ситуацію, але кількість пацієнтів відділення скоротилась за період реформ удвічі. Люди не стали більш здоровими — вони стали біднішими. Бюджетних надходжень — ніяких, податки на окремі платні послуги протезування складають 87 копійок з гривні, лікування формально безкоштовне, а на ті «нещасні внески» з населення, що звуться благодійною допомогою, небагато придбаєш. Доводиться вишукувати недороге та якісне, а такою здебільшого є вітчизняна продукція. Дошкуляє офіційним медикам і тіньова медицина — нерідко їм доводиться виправляти помилки неграмотних зубних техніків. На думку співбесідниці, медики в регіонах ще не відчули подиху задекларованих урядом реформ і медицина, зокрема, стоматологічна, виживає як уміє.