Не шкільні інтереси
Одеський суд скасував своє рішення про припинення зовнішнього тестування в Україні13 грудня суддя Одеського окружного адміністративного суду Ярослава Болотіна скасувала своє власне рішення про припинення реєстрації учасників зовнішнього незалежного тестування в Україні. Також було задоволене клопотання представника Міністерства освіти та науки України, адвоката компанії «Агеєв і Федур» про перенесення розгляду справи до Київського окружного адміністративного суду. В своєму провадженні Одеський окружний адміністративний суд залишив тільки ту частину позову, яка вимагала визнати незаконними дії управління освіти й наукової діяльності Одеської облдержадміністрації з виконання наказів Міністерства освіти та науки України.
«Позов до управління розвалиться на першому ж засіданні, оскільки вимоги в частині визнання незаконними дій управління, що виконує накази Міністерства, необхідні були позивачеві для прив’язки справи до Одеси, до одеського суду. Рішення суду фактично означає кінець справи «одеський школяр проти Міносвіти», оскільки у Києві справа розглядатиметься у виключно законному руслі. Вплив на суд із боку Одеської Національної юридичної академії стане неможливим», — підкреслив представник адвокатської компанії Олександр Славський.
Адвокат школяра Ірина Залюбовська вважає, що закон на стороні позивача.
«Рішення про скасування припинення реєстрації учасників зовнішнього незалежного тестування не виключає судового рішення про скасування тестування в майбутньому», — сказала Ірина Залюбовська.
Під час засідання суду журналістам заборонили фіксувати на аудіо- й відеоплівку те, що відбувається під час процесу. На думку юристів, наявність камер у залі суду «пригнічувала нервову систему» їхнього неповнолітнього клієнта. З журналістами Олег Нічка не контактує. Суддя Ярослава Болотіна коментарів щодо скасування свого власного рішення не дала. Інтригу цього повороту подій підігрів той факт, що за день до засідання суду міністр науки й освіти України Іван Вакарчук подав Генеральному прокуророві України заяву про порушення кримінальної справи відносно судді Ярослави Болотіної, яка є головуючою суддею в розгляді позову одеського школяра Олега Нічки до Міністерства освіти й науки України.
«Під час проведення судових засідань і винесення процесуальних рішень у справі суддя не мала повноважень судді, оскільки не принесла присягу. Таку присягу Ярослава Болотіна принесла лише 11 грудня 2008 року, в зв’язку з чим судовий розгляд справи був відкладений. Таким чином, суддя Болотіна, здійснюючи повноваження судді до завершення процесу набуття відповідних повноважень, здійснила злочин, передбачений ст. 365 Кримінального кодексу України (перевищення влади або службових повноважень)», — прокоментував заяву про порушення кримінальної справи адвокат відповідача Олександр Славський.
Нагадаємо, в жовтні 2008 року Одеський окружний адміністративний суд почав діловодство за позовом одинадцятикласника Олега Нічки, який заявив про порушення своїх прав на вищу освіту. Школяр у позові назвав неправомірною необхідність завчасно визначитися відносно предметів, з яких він проходитиме тестування, а також скаржився на відсутність правознавства у переліку предметів, з яких відбуватиметься зовнішнє оцінювання 2009 року. Суд відразу прийняв до розгляду позов одинадцятикласника і 25 листопада ухвалив постанову про забезпечення позову, що фактично припиняло реєстрацію учасників незалежного тестування 2009 року, яка стартувала 1 грудня 2008 року. Міністерство освіти назвало позов «рейдерською атакою» на реформу освіти.
«Політики використали школяра для самореклами. Наприклад, представник позивача в суді Ірина Залюбовська — депутат облради від ПР і співавтор кількох книг, написаних нею разом із ректором Одеської юракадемії Сергієм Ківаловим, який є депутатом ВРУ від ПР. Ківалов має незаперечний вплив на суди в регіоні, й тому організаторам процесу було зручніше провести суд в Одесі. Поки що ні Ківалов, ні ПР не засвідчують своєї участі. У разі остаточного виграшу школяра Ківалов би постарався, щоб країна дізналася про своїх героїв», — вважає політолог Дмитро Бржестовський.
Розгляд позову до обласного управління освіти призначено на 2 лютого поточного року в Одеському окружному адміністративному суді. Точна дата розгляду позову Олега Нічки до Міністерства освіти та науки України в Київському окружному адміністративному суді наразі невідома.