Не тільки джаз...
Фестивальний феномен Львова переконливо підтвердив Alfa Jazz Fest![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110607/497-2-1.jpg)
Впродовж трьох днів господарем Львова був... джаз! Музику Alfa Jazz Fest у виконанні понад ста видатних музикантів з різних куточків світу можна було послухати на трьох майданчиках — двох у центральній частині міста, вхід на які був безкоштовним, і в Парку культури ім. Б. Хмельницького — на гала-сцені. Як розповів «Дню» джазмен і ведучий концертів Олексій Коган, стільки музикантів світового масштабу збирають лише вибрані, вишукані фестивалі. Тож, поза сумнівом, такого фантастичного джаз-проекту ще не знав не лише Львів, а й Україна!
— Ми переконані: музична подія матиме продовження і в наступні роки — наповнить новим змістом фестивальний феномен Львова, підвищивши його до європейського рангу та стандартів, а підсилить сприйняття джазової музики різних стилів і напрямів унікальна архітектура та атмосфера міста Лева, де перехрещуються туристичні та мистецькі маршрути багатьох країн і континентів, — підкреслює Коган.
Відкрив Alfa Jazz Fest відомий американський джазовий гурт Spyro Gyra (Спайро Джайра), а ще львів’яни та гості міста почули гітариста Джона Скофілда, трубача Вінтона Марсаліса, саксофоніста Білла Еванса, піаніста Джеффа Лорбера й контрабасиста Рона Картера. Участь у фесті взяли й відомі російські, білоруські та вірменські виконавці. Зокрема, російський піаніст Андрій Кондаков виступив разом із бразильським Brazil All Stars. Україну представляли кияни Віктор Павелко, Усейн Бекіров, Олександр Муренко, Наталя Лебедєва, харківська група Acoustic Quartet та львівська команда ShockolaD.
Найкращі фестивальні номери були доступними не тільки відвідувачам концертів. Виступ Wynton Marsalis & Igor Butman Quartet змогли побачити в прямому відтворенні інтернет-користувачі з усього світу. Джазові імпровізації у виконанні легендарного трубача, світової зірки джазу Вінтона Марсаліса та знаменитого саксофоніста з Росії Ігоря Бутмана подавалися на сторінці Вінтона Марсаліса в Facebook, яку відвідують понад 180 тис. прихильників, на офіційному сайті www.alfajazzfest.com, на сторінці Альфа-Банку (Україна) www.alfabank.cоm.ua, на львівському туристичному порталі — www.visitlviv.net та на кількох європейських культурних інтернет-ресурсах. Тож грандіозна музична львівська подія на цілу годину поєднала прихильників джазу всієї земної кулі.
Окрема тема — атмосфера Alfa Jazz Fest. Сказати, що на концертах був переаншлаг — нічого не сказати! Публіка мостилася всюди, де тільки можна було вмоститися. Важливо, що організатори подбали про всіх небайдужих до події — розміщенням моніторів за межами концертних майданчиків, тож побачити й почути всесвітньо відомих джазових виконавців мали можливість всі охочі, що розташувалися на галявинках довкола концертних майданчиків чи зависали на турнікетах по периметру гала-залу.
Цікаво, що скучила за гарним джазом у Львові не лише молодь (серед присутніх був доволі великий відсоток людей середнього й старшого віку), а серед старших — багато таких, котрі бачили якщо не Леніна, то Сталіна — точно, вони дуже добре пам’ятають сакраментальну радянську фразу: «Сегодня он играет джаз, а завтра Родину продаст!»...
На концертах у Парку ім. Б. Хмельницького ми побачили міського голову Львова Андрія Садового, гостей із Києва — бізнесмена Петра Порошенка, телеведучого Савіка Шустера, актора Богдана Ступку. У повному складі прийшла на концерт родина Вакарчуків, причому й ректор Львівського університету ім. І. Франка, й лідер гурту «Океан Ельзи», попри різницю у віці, однаково емоційно реагували на всі джазові пасажі, спостерігати за ними було — суцільне задоволення. Як, зрештою, і за іншими слухачами — дівчинкою років, напевно, трьох, котра вільно витанцьовувала перед сценою, хлопцями років двадцяти, котрі сиділи на сходах між рядами в позі лотоса й із заплющеними очима піднімалися, щоб разом із усіма поплескати стоячи, а потім знову — в медитацію...
Приємно було також бачити серед публіки «зірок», котрі відіграли свої номери й вільно пересувалися майданчиками. «День» запитав у гостей із Росії — піаніста Андрія Кондакова та саксофоніста Ігоря Бутмана — про відлуння подій 9 травня у Львові: чи не боялися вони їхати до нас?
— Мене не можна відривати від України, бо я родом із Дніпропетровщини, — розповів Андрій КОНДАКОВ. — Часто буваю в Києві. У Львові я вже був — кілька років тому виступав у супроводі оркестру Львівської філармонії разом із американською співачкою Деніс Кріє, це було прекрасно! Про події 9 травня у Львові я чув краєм вуха. Як на мене, такі події трапляються в усіх країнах. Наприклад, нещодавно ми виступали в Естонії, а там все теж дуже непросто, і я став свідком того, що культурні відношення ніколи не переривалися — вони дуже міцні, попри дії певних партій чи окремих політиків. Це, я переконаний, жодним чином не впливає на культурні процеси, на дружбу між музикантами, на бажання музикувати разом. Наприклад, у Санкт-Петербурзі відкрився концертний зал, котрий представляє Естонську філармонію — концерти естонських і санкт-петербурзьких музикантів стали регулярними. Те саме відбуватиметься й у Таллінні. Причому це стосується не лише музики, а й інших видів мистецтва — театральні гастролі тощо. Сьогодні маю інформацію про організацію виставки в Нарві — це під самісіньким кордоном, де представлятиметься культура й Естонії, й Росії. Тож, я вважаю, що не має бути окремих спаплюжених взаємовідносин із Львовом, котрий, на мою думку, не є окремою державою в Україні. Так, це особливе місто з багатовіковою культурою, чим, власне, Львів і відрізняється від багатьох міст України. Мені здається, що українцям треба об’єднатися, взяти все найкраще, що є на заході — а це культурні традиції, і саме їх треба використати, щоб, поєднавши з економічною потенцією сходу України, розвивати країну. Не перетягуйте канат! Ви — країна з величезними можливостями, у вас перспективне майбутнє!
— Фестиваль прекрасно організований, — зазначив російський саксофоніст Ігор БУТМАН. — Переконаний, що Alfa Jazz Fest — перша гарна спроба, але не остання — все найкраще й найцікавіше попереду, це я говорю про висвітлення найважливіших подій у джазовій сфері. Щодо подій 9 травня... Ми їхали до вас без жодного застереження, тому що питання, котрі у вас виникли на травневі свята, — це питання мінімального спілкування. Я сьогодні ходив містом і чув від львів’ян: «Це москалі нас не люблять, а не ми москалів». Щодо мене особисто, то я не маю жодних застережень щодо спілкування з людьми — хоч де б я був, всюди в мене друзі, закохані в гарну музику. Тому для того, щоб знайти порозуміння, треба спілкуватися. З цим ми до вас і приїхали. Говоримо, спілкуємося, готові до діалогу — відтак, готові прийти до спільної думки. Хто, як не ми?
КОМЕНТАРI
Андрій САДОВИЙ, міський голова Львова:
— Я бачу на Alfa Jazz Fest багато добрих і симпатичних людей, які випромінюють шалено позитивні емоції — це те, що робить хороша музика, хороший джаз. Це сьогодні треба не лише для України і Львова — це потрібно світові, бо люди в цілому світі потребують і добра, і позитивних емоцій, тобто всього того, що зменшує вагу зла. Наявність у Львові на фестивалі такої кількості неймовірно талановитих людей означає, що Львів є гармонійним. Джаз — це музика всіх народів, і, власне, невипадково, що Львів — багатокультуральне, багатоетнічне місто, де є українці, росіяни, поляки, євреї, вірмени, німці тощо, прихистив саме джазовий фестиваль. Львів завдяки цьому фестивалю стане ще відомішим, матиме ще більше друзів, і це прекрасно!
Оксана СИДОР, начальник управління туризму Львівської міської ради:
— Це дуже якісне дійство, і Львів на це заслуговує. Львів на це чекав, і до нас завжди мають приїжджати справжні гурмани — і музики, і кухні, й інших галузей. У нас, завдяки Alfa Jazz Fest, перевантажено готельний фонд. Та й загалом — Alfa Jazz Fest продовжив нам туристичний сезон: якщо в минулі роки найбільшою концентрація туристів була в травні, то зараз вона продовжилася на червень, і це дуже добре.
Маріанна ГУМЕЦЬКА, піаністка, лауреатка міжнародних конкурсів:
— Враження від фестивалю — колосальні! Я переповнена енергетикою. Всі музиканти — фантастичні. Всі — без винятку! Так, я раніше чула й Марсаліса, й Бутмана. Але це було в записі. А тепер — наживо, слів бракує!!! Це величезне щастя, це, поза сумнівом, відчули всі!
Олександр ФІЛЬЦ, головний психіатр Львівської області:
— Враження в мене такі, що бракує слів. Загалом, це краще, ніж у Нью-Йорку. І трішки гірше, ніж у вересні у Венеції.
Андрій СИДОР, співорганізатор Alfa Jazz Fest з львівської сторони:
— Те, що відбувається у Львові, — це фантастика. Навіть не віриться, таке враження, що це — сон. Ми показуємо справжнє обличчя Львова, і та кількість людей, котрі приїхали на фест, засвідчує — у Львові все чудово, Львів приймає гостей незалежно від кольору шкіри й віросповідання. Приїжджайте до нас!
Петро ПОРОШЕНКО, політик і бізнесмен:
— Мені тут все подобається. Хочеться, щоб такі фестивалі відбувалися кожного року.
Святослав ВАКАРЧУК, лідер гурту «Океан Ельзи»:
— Оскільки я із самого початку був у опікунській раді Alfa Jazz Fest, то ставлюся до нього як до свого рідного — ми разом добирали людей, які тут виступатимуть, переживали, щоб усе гарно склалося. Констатую: я нічим не розчарований — все правильно. Є речі, які ми проаналізуємо — для того, щоб наступного року зробити це ще краще! А загалом, Бог нам допоміг — ні краплі дощу, попри хмари, не впало!
Орест ДРУЛЬ, політичний експерт:
— Я вчора слухав концерт на галявині — поза межами залу. Сьогодні — тут. Гарно! І тут добре, і там добре. Там добре — бо демократичніше, а тут — бо краще видно. І справа не у виконавцях — вони всі досконалі, маю їхні компакти, давно слухаю! А прийшов тому, що є чудова можливість познайомитися з виконавцями — вони вільно пересуваються серед публіки. Крім того, розпирає від усвідомлення того, що в нас не гірше, ніж у Європі. Я як патріот скажу, що в нас навіть краще! А ще маю зазначити, що побачив на фестивалі людей, котрих не зустрічав, напевно, років із десять — тих, із ким я ходив на мітинги наприкінці 80-х років. Тож і зрозумів, де збирається найкращий, інший Львів — на «клюмбі» і на джазових фестивалях. А ще наша фішка в тому, що Львів — дуже різноманітний. І цей джазовий фестиваль якраз і додає нам розмаїття.