Непрофесійна живучість
Рада директорів Європейського банку реконструкції і розвитку схвалила в четвер у Лондоні український ядерний проект з добудови двох блоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС вартістю $215 млн. Однак ця ухвала набере чинності лише тоді, коли буде виконано чотири умови, висунені ЄБРР: офіційно підтверджено те, що всі блоки Чорнобильської АЕС остаточно зупинено; прийнято ухвалу Радою директорів МВФ про поновлення програми розширеного фінансування України; письмово підтверджено з боку учасників проекту готовність виконати свої фінансові зобов’язання за проектом; отримано ЄБРР письмове підтвердження від української сторони щодо дотримання і подальшого посилення стандартів ядерної безпеки.
Як повідомив агентству Інтерфакс-Україна регіональний директор ЄБРР Юрій Полунєєв, виконання цього проекту буде дуже складним, оскільки «нічого схожого в регіоні не було». Загальна вартість проекту добудування двох енергоблоків оцінюється в $1480,6 млн., з яких на «Євроатом» припадає $585 млн., експортно-кредитні агенції — $348 млн., ЄБРР — $215 млн., Росію — $123,7 млн., «Енергоатом» — $158 млн., уряд України — $50 млн. Кредит ЄБРР буде надано терміном на 18,5 років.
Ухвала ЄБРР про фінансування добудови двох українських енергоблоків, безперечно, є дуже важливою для України в зв’язку з майбутнім закриттям 15 грудня Чорнобильської АЕС. Однак її практичні результати — це питання віддаленої перспективи, оскільки між виведенням з експлуатації ЧАЕС і введенням до ладу нових потужностей Рівне-4 і Хмельницький 2 утворився часовий розрив. І виникає, природно, питання: чим компенсувати втрату генеруючих потужностей ЧАЕС у цей важкий період?
Проблема зниження енергетичного потенціалу України виникла не сьогодні, тому вирішити її слід було заздалегідь і грунтовно. Тим часом уряд тримав курс на неухильне зростання питомого виробітку електроенергетики. Було забуто і ефективну програму енергозабезпечення. Ось і виявилися ми знову на півдорозі: до Рівне-4 і Хмельницького-2 далеко, а прощання з ЧАЕС вже на порозі. З яким же енергоресурсом Україна залишиться? «Проблема Чорнобильської АЕС не лише в тому, що ми виводимо її на догоду Заходові. Проблема в тому, що ми не нагромадили коштів на цивілізоване, безпечне виведення станції з експлуатації. Ми нічого не зробили, щоб створити замінну потужність. Це те, що відрізняє професіоналів від непрофесіоналів», — робить висновок президент Українського ядерного товариства Володимир Бронников.
А за вікном вже зима — нехай поки що досить м’яка, але все одно, непередбачувана, що вже наочно вона продемонструвала наприкінці листопада. Енергосистема ж України виявилася неготовою до її приходу і балансувала на волоску від повного краху. І ніхто не може дати гарантію тому, що обмерзання проводів не станеться завтра-післязавтра в інших областях і знов у енергопостачанні країни не виникне передаварійна ситуація.
До того ж, вселяє серйозні побоювання й безпека атомних станцій. За словами В.Бронникова, вони повинні бути так забезпечені дизпаливом і витратними матеріалами, щоб, як мінімум, два тижні забезпечувати себе енергією в автономному режимі. Зараз цього немає. «У нас немає запасу міцності на стихійні лиха, немає запасу автономної живучості. Тому, якщо станеться який-небудь інцидент, ліквідувати його не буде чим», — зазначив В.Бронников. Ці слова президента УЯТ підтверджує й останній збій у роботі Південноукраїнської АЕС.
2-й енергоблок Південноукраїнської АЕС знову відключено від електромережі, повідомляє Інтерфакс-Україна. Блок потужністю 1000 МВт було відключено о 20.00 7 грудня через протікання в першому парогенераторі. Раніше, в цей же день, блок було підключено до мережі о 12.58 після проведення планово-профілактичного ремонту. Учора на АЕС України працювали 9 енергоблоків із 14. У ремонті перебували 3-й і 4-й енергоблоки Запорізької АЕС, 3-й — Рівненської і 3-й — Чорнобильської станцій.
ДО РЕЧІ
Учора з’явилася інформація в інтернеті-газеті Pro.UА (www.proua.com.), що постановою Кабміну від 6 грудня 2000 року Георгія Копчинського звільнено з посади директора Державного департаменту ядерної енергетики за власним бажанням.