Несподіваний поворот
Обвинуваченого у справі вибуху газу в багатоповерхівці випустили з-під вартиДніпропетровська прокуратура обурена рішенням запорізьких суддів, які попри незгоду державних обвинувачів та потерпілих звільнили з-під варти колишнього генерального директора компанії «Дніпрогаз» Ігоря Іванкова. Його, разом із трьома іншими колегами, судять по карній справі щодо газового вибуху в багатоквартирному житловому будинку по вулиці Мандриківській, 127 у Дніпропетровську. Нагадаємо, під час цієї надзвичайної події, яка сталася 13 жовтня 2007 року, загинуло 23 людей, а житло та майно втратили майже 400 сімей.
Довготривалу справу на даному етапі розглядає Заводський районний суд м. Запоріжжя. Головні підозрювані — керівники компанії «Дніпрогаз» та майстер виробничо-експлуатаційної служби — досі перебували під вартою. «Рішення суду про зміну І.М. Іванкову запобіжного заходу є незрозумілим та не сприяє скорішому прийняттю законного судового рішення у справі, тягне за собою лише зайву судову тяганину», — заявив на брифінгу в.о. прокурора Дніпропетровської області Олег Пахніц.
Як повідомлялося, під час судового розгляду захисники неодноразово заявляли клопотання про зміну запобіжного заходу підсудним з утриманням під вартою на підписку про невиїзд. На засіданні 6 серпня 2013 року захисником Іванкова І.М. знову було заявлено клопотання у зв’язку з погіршенням стану здоров’я підзахисного. Представники державного обвинувачення та потерпілі у справі заперечували проти задоволення клопотання. «До того ж у медичній довідці, наданій суду захисником, містяться відомості про обстеження підсудного ще у грудні 2012 року, а не на момент розгляду клопотання. Крім цього, висновок про стан здоров’я зроблено не медичними працівниками, як вимагає чинне законодавство, а посадовою особою Запорізького слідчого ізолятора», — повідомляє прес-служба прокуратури Дніпропетровської області.
Судова епопея у справі про газовий вибух у Дніпропетровську триває вже шостий рік. Від самого початку підозрюваних — трьох керівників «Дніпрогазу», Ігоря Іванкова, Максима Сорокіна та Сергія Бачуріна, — звинувачували у службовій недбалості, за що їм погрожував невеликий термін позбавлення волі. Втім, за рік вони потрапили під амністію, оголошену Верховною Радою. Карну справу було припинено Жовтневим райсудом Дніпропетровська, а підсудних звільнили у залі суду. Потерпілим і родичам загиблих довелося витратити багато сил та часу, аби справу поновили. За рішенням Верховного Суду України її повернули на дослідування, а нове керівництво прокуратури Дніпропетровської області перекваліфікувало статтю справи на іншу, більш сувору — 272, ч.2: порушення правил безпеки під час виконання робіт із підвищеною небезпекою, якщо ці порушення спричинили загибель людей або інші тяжкі наслідки. Підозрюваних, до яких додався ще й майстер виробничо-експлуатаційної служби, взяли під варту, а саму справу для більшої об’єктивності передали на розгляд запорізьким суддям. Під час нового процесу свої засідання вони спочатку проводили у Дніпропетровську, на чому наполягали потерпілі, однак потім засідання перенесли у сусіднє Запоріжжя. Справа досі неспішно розглядалась, аж ось отримала новий поворот із звільненням з-під варти колишнього гендиректора Ігоря Іванкова. «Йому змінили запобіжний захід та звільнили з СІЗО за станом здоров’я, у нього ішемічна хвороба серця. Сподіваюся, що цей фактор не вплине на вирок, який суд винесе десь на початку вересня», — говорить адвокат Дмитро Поповський, який захищає інтереси потерпілих від вибуху.
Засудження винуватців аварії не вичерпує всіх питань, пов’язаних зі справою про вибух. «Рішеннями господарчих судів із компанії вже стягнуто приблизно 91 млн гривень як компенсацію витрат держави на відшкодування наслідків аварії. Але залишаються цивільні позови потерпілих на приблизно таку ж суму», — сказав Д.Поповський. І цей бік справи ще далекий від завершення.