Носити ім’я — робота така
Повідомлення про те, що Віктору Ющенку видано патент на право ексклюзивного використання власного прізвища, можна було б сприйняти як черговий передвиборний «прикол», запланований професійними іміджмейкерами лідера... тепер вже й не знаю, як сказати чого. Власного імені, хіба що.
Будь-яку справу можна довести до абсурду, якщо довірити її занадто заповзятливому оточенню. Цілком природня процедура юридичного захисту торгової марки набула врешті у вітчизняних умовах відверто карикатурного вигляду.
Кількість запитань, що виникли після того, як Ющенко юридично захистив право на своє ім’я, зростає неймовірно, як тільки починаєш над цим задумуватись. Спершу виникає запитання щодо авторства. Якщо людина створила новий автомобіль, комп’ютерну програму чи відбивну котлету, природним виглядає бажання назвати витвір власним іменем, хоча й тут скромність не заважатиме. І якщо піджак носить ім’я «Михаїл Воронін», то це назва піджака і не більше. Хто в даному випадку є первинним виробником бренду Віктора Ющенка, який носять не піджак чи туфлі, а власне Віктор Ющенко?
Це ми згадали про виробництво, рекламу та інший маркетинг. Візьмемо тепер людей творчих, виробників, як зараз кажуть, інтелектуального продукту. Жодному нормальному письменнику не спало поки що на думку назватися Бальзаком або Толстим, нормальному композитору — Пуччіні або Чайковським. Пацієнти психіатрічних клінік не рахуються. Причина проста — у того ж Чайковського цінність являє не прізвище, а музика, яку автору в наш час довелося б, напевно, захищати від незаконного використання.
Таким чином, за всім, що захищає свої права, стоїть конкретний продукт, чи то матеріальний, чи то духовний. Який продукт стоїть за прізвищем Віктора Ющенка? Сам Віктор Ющенко. Це ж просто конгеніально — поставити копірайт не на книжку, статтю чи винахід, а на себе самого! Одне тривожить, гонорар за використання цінного бренда «Віктор Ющенко» кому відраховувати? Хто автор? І чи слід власнику ексклюзивного віднині імені ділитися прибутками із іншими Ющенками, яких в Україні та поза її межами знайдеться багато тисяч. І чи має тепер право інший Ющенко, народивши хлопчика, назвати його Віктором без дозволу офіційного носія?
Скажете, що це політика, що слід захищати політичний блок. Від чого захищати? Так вже історично склалося, що всі ми носимо імена і прізвища, завдячуючи цим власним батькам. І жодному з нас не заборонено займатися політикою стільки, скільки нам заманеться — демократія, панове! Бо це вже не смішно, якщо перш ніж висунути свою кандидатуру на виборну посаду, слід буде дізнаватись, чи не запатентував бува твоє ім’я більш спритний політик.
У справжнього політика має бути хоча б щось, окрім імені. Чому досі ходить «незапатентованим» той же Леонід Кравчук, повних тезок якого по Україні хоч греблю гати? І нічого, не боїться Леонід Макарович, що хтось вкраде його ім’я і почне користуватися на виборах. У Верховній Раді якось співіснують два депутати із простим прізвищем Марченко, і теж нічого, без юристів обходяться, і ніхто їх не плутав досі, спробуй переплутай! Читач може сам продовжити нескінченний перелік «одноіменників», які працюють в одній сфері і не заважають один одному. В одній футбольній команді можуть грати футболісти з однаковим прізвищем, в різних тим більше. Виходять на футбольне поле два, наприклад, Головка і у чесній грі допомагають здобути перемогу своїй команді. Хто виграв, той і кращий, без усяких там патентів. Нещодавно країною гастролював маловідомий артист Хазанов, на що «оригінальний» Хазанов ніяк не реагував — публіка сама розбереться, хто справжній.
То що ж тоді заважає Віктору Ющенку захистити своє дорогоцінне ім’я не патентом, а чимось більш характерним для політика? Зізнаюсь, чекав від Віктора Андрійовича заяви на зразок того, що це без його дозволу патентували бренд «Віктор Ющенко», що він відмежовується від подібних, неадекватних політичних прийомів. Не чути поки що нічого подібного від Ющенка. Мовчить популярний лідер. Нема йому часу говорити, він зайнятий — носить своє ім’я, причому щодня і без перерви на обід. А що? Теж робота. Головне, що в роботі по носінню імені відсутній ризик помилитися, зробити необережний крок чи необачно висловитися.
Залишається побажати Віктору Ющенку успіху у цій роботі від усіх нас, поки що з незапатентованими іменами і прізвищами.