Новорічна ностальгія
Iдея збирати старі новорічні прикраси й іграшки у директора Харківського приватного музею міської садиби Андрія Парамонова з’явилася зовсім нещодавно. Виявилося, що найбільш цінні (у значенні ціни) — іграшки радянського періоду. Так, за кожного з понад 30 Дідів Морозів, які експонуються на виставці, що відкрилася, колекціонери, в залежності від стану іграшки, можуть дати до 400 доларів. Радянські ялинкові іграшки останнім часом особливо популярні у західних колекціонерів. «Так, як раніше, зараз уже не роблять іграшки, — розказує працівник музею Тетяна Павлова, — у «ранніх» Дідусів Морозів на обличчі чітко відображена міміка, видно кожну зморщечку, а шуба розкрита, й видно валянки».
Iграшки радянського періоду доволі своєрідні й легко пізнавані на виставці. На ялинках у кожному домі поруч із дореволюційними іграшками у вигляді Віфлеємської зірки й янголят сусідять прапорці з літаками й танками, червоні п’ятикутні зірки, ліхтарики, фігурки з порцеляни, паперу, пап’є-маше та вата, що зображають чоловічків у національних костюмах республік Радянського Союзу. З відходів виробництва також робили фігурки й крутили квіти та кошики з дроту.
Проривом у «іграшковому виробництві» в середині 50-х років став винахід технології виготовлення скляних іграшок. У колекції присутні навіть іграшки, зроблені артіллю інвалідів із розфарбованих перегорілих лампочок. У радянські часи дуже популярна була космічна тема, а тому, замінюючи вогненебезпечні свічки, в п’ятдесяті роки ялинки почали прикрашати електричними гірляндами у вигляді супутників на честь запуску першого радянського супутника. Подібна прикраса висить зараз на стіні музею. Дуже популярна була овочева тема — найчастіше на радянських ялинках можна було побачити кукурудзу. Окрему увагу на виставці приділено старим новорічним і різдвяним листівкам.