Опозиція до власної країни чи власна позиція?
Роман ЗВАРИЧ (НРУ, член української делегації в ПАРЄ):
— Ніколи раніше я не відчував такого сорому за нашу державу. На мій погляд, рішення ПАРЄ щодо можливості виключення України з Ради Європи було спричинено, з одного боку, м’яко кажучи, недоречними пропозиціями по проведенню самого референдуму. Але водночас воно є упередженим і навіть образливим для України — наприклад, доповідачі моніторингового комітету пані Северінсен і пані Вольвенд в своїх виступах зазначали, що в Україні немає чинного закону про проведення Всеукраїнського референдуму. І це після того, як українська делегація чітко зазначила доповідачам, що такий закон є; він чинний в тих своїх частинах, які не суперечать діючій Конституції. І хоча досі немає рішення КС щодо конституційності чи неконституційності окремих частин цього закону, стверджувати, що такого закону взагалі немає, не можна.
Підкреслю, що головні проблеми для ПАРЄ полягали не в самому факті проведення референдуму, а в тому, як будуть використовуватись його результати. Тобто їх хвилювало, чи не буде спроб обійти парламент при внесенні змін до Конституції і тим самим порушити розділ 13 Основного закону, де чітко визначений порядок змін до Конституції. Але на сесії ПАРЄ виступив міністр іноземних справ Борис Тарасюк, який говорив не лише від свого імені, але й від імені держави і Президента. В його заяві було чітко і недвозначно визначено, що всі зміни до Конституції будуть внесені у відповідності до розділу 13. І вже після цих слів ПАРЄ приймає рішення (у випадку неконституційних дій стосовно результатів референдуму рекомендувати Кабінету Міністрів виключити Україну з Ради Європи). Воно було прийнято в присутності Бориса Тарасюка, і тим самим ПАРЄ фактично заявила йому, як міністру, і всій нашій делегації (як представникам держави): «Панове, ми вважаємо, що ви брешете».
Інше питання — наскільки ефективно діяла наша парламентська делегація. Вже зараз я можу сказати, що скласти звіт їй буде дуже непросто. Хоча я повинен підкреслити, що інформація про те, що лише один депутат послідовно відстоював інтереси України в ПАРЄ, — не відповідає дійсності. Насправді, у нашої делегації була вироблена єдина спільна позиція, з якою погоджувались як члени більшості, так і меншості, за виключенням Сергія Головатого. Я лише озвучив нашу позицію стосовно питання можливого виключення України з Ради Європи на засіданні моніторингового комітету. При цьому варто зазначити, що пан Головатий зробив все можливе, щоб заблокувати представництво делегації на цьому засіданні. Він послався на норми регламенту, згідно iз якими засідання комітету повинно відбуватись в закритому режимі. Але в цьому правилі в минулому стосовно України були зроблені винятки. Наприклад, в червні минулого року вся українська делегація була присутня на засіданні моніторингового комітету.
Я знаю, що у Верховній Раді вже обговорювалась робота нашої делегації і прийнято рішення про звіт української делегації в ПАРЄ. Це нормальна практика — кожного разу після повернення делегація виступала з таким звітом. Я вважаю, що постановка цього питання виправдана, тому що на сьогоднішній день є підстави говорити про те, що делегація неадекватно відстоювала інтереси України. Нам всім, в тому числі і мені особисто, не вдалося переконати ПАРЄ в тому, що її рішення стосовно виключення України з РЄ носить упереджений характер. І якщо ВР вирішить, що наша делегація працювала недостатньо ефективно, тоді доцільно було б поміняти її склад. Але підкреслю, що згідно iз процедурними нормами РЄ, це можна зробити не раніше, ніж в січні наступного року.
Петро ПОРОШЕНКО (лідер депутатської групи «Солідарність»):
— Ми вважаємо, що для того, щоб давати висновки щодо діяльності української делегації в ПАРЄ, треба спочатку заслухати членів цієї делегації. І вже після цього, коли парламент зможе отримати об’єктивну інформацію, прийняти остаточне рішення. Ми підготували свою заяву до ВР, в якій висловили свою точку зору. До речі, існували різні погляди щодо можливості відкликання депутатів, членів української делегації ПАРЄ. Зокрема, представники інших груп і фракцій готували свої заяви, де пропонували відкликати 10—12 чоловік зi складу цієї делегації. Ми не підтримуємо такий підхід. За інформацією, яка надійшла до нашої групи, вся українська делегація зайняла відверто антиукраїнську позицію, і через це ПАРЄ прийняла необ’єктивне рішення. Крім того, з боку української делегації нібито був тиск на моніторинговий комітет. Але я спілкувався з паном Зваричем, і він зазначив, що ця інформація не зовсім відповідає дійсності. Тому, на наш погляд, остаточні висновки мають бути зроблені тільки після звіту української делегації в ПАРЄ.