Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Пам’ять і... голуби

11 листопада, 00:00

Виповнилося 130 років із дня примусового переселення Російською імперією кримських християн у Північне Приазов’я.

Як повідомили кореспонденту «Дня» в Кримській асоціації голубівників, до Сімферополя повернулися голуби, яких кримські орнітологи випустили декілька днів тому в Маріуполі. Захід був проведений з нагоди 130-х роковин примусового виселення кримських християн до Приазов’я і присвячений пам’яті жертв цієї акції Російської імперії.

У 1778 р. царська влада, порушуючи Кучук-Кайнарджийський мирний договір, яким гарантувалося невтручання у справи Криму з боку Російської та Турецької імперій, здійснила насильницький вивід понад 30 тисяч греків, вірмен та інших християн. Метою депортації було економічне та політичне ослаблення Кримського ханства, позбавлення його значної частини населення, яке створювало матеріальні та культурні цінності, платило податки до державної скарбниці. Навіть в радянській історії ця акція описувалась так: «Це виселення було катастрофою і для самих виселених трудящих греків, і для всього господарства ханства, було воно і тупоумною короткозорістю навіть з точки зору власних великодержавних інтересів царизму. Від цієї операції деякі села зовсім обезлюділи і потім зникли, залишивши лише сліди руїн, помітні й досі. Багато греків рятувались від «царського спасіння» тим, що «приймали мусульманську віру і залишались в Криму». Кримські греки були виведені ватажками руської православної церкви на нове поселення в Північному Приазов’ї, а оскільки основна частина переселенців жила в Криму в поселенні Мар’ям-дере, тобто Маріїна долина, під Бахчисараєм, то нове поселення назвали на грецький манер Мар’ям-поль, тобто Маріїне місто, яке пізніше трансформувалось в Маріуполь.

Варто зазначити також, що після анексії Кримського ханства Російською імперією до Криму знову стали запрошувати греків із володінь Оттоманської порти, а водночас кримським грекам до середини ХІХ століття забороняли повертатися з Приазов’я до рідних домівок. Попри всі страждання та труднощі, які принесло виселення, кримські християни облаштувалися на нових місяцях і зробили важливий внесок у їхнє освоєння.

Як розповів журналістам голова Кримської асоціації голубівників Іллімар Асанов, нещодавно кримські орнітологи побували на півдні Донецької області, де крім Маріуполя (колись Мар’ямполя) виявилося чимало інших назв похідних від кримських поселень — навіть Ялта, Бахчисарай тощо. А після знайомства із кримськими греками, які мешкають у Маріуполі, в Іллімара Асанова остаточно визрів задум вшанувати пам’ять їхніх предків, нагадати про давній зв’язок двох регіонів нашої держави — Криму та Донбасу. Тому 3 листопада багато голубів, які належать Іллімару Асанову та Андрію Іванцю, були випущені в небо над Маріуполем.

«Історія і культура всіх етнічих груп, які складають поліетнічну українську політичну націю, є нашим спільним надбанням. Ми повинні шанувати це культурне багатство та розмаїття», — відзначив у своєму коментарі заступник постійного представника Президента України в Криму Валерій Пробий-Голова у зв’язку із проведенням акції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати