Парламент не зупинив тіньову приватизацію
Головною несподіванкою в економічному житті країни цього тижня стала відмова Верховної Ради встановити заборону на тіньову приватизацію. Лише 165 депутатів проголосували за те, щоб зупинити продаж державних підприємств за борги. Для прийняття рішення потрібно 226 голосів. Нагадаємо, що раніше на цей закон наклав вето Президент Леонід Кучма. Загалом погодившись з ідеєю документу, він рекомендуав парламенту виключити з нього статю про мораторій на приватизацію енергокомпаній на період до виборів. Депутати з цією пропозицією не погодились, і тепер тіньовій приватизації в Україні, по суті, нічого не заважає.
Ідея тимчасової заборони продажу державного майна за борги виникла навесні цього року, коли почалася хвиля скандалів навколо тіньової приватизації. Білоцерківський завод «Росава», компанії «Донбасенерго», «Луганськобленерго», «Донецькобленерго», вийшли з-під державного контролю після сумнівних рішень арбiтражних судів, а бюджет від цього не отримав ні копійки. Тоді Генеральна прокуратура заморозила процес передання майна новим власникам до закінчення слідства. Але зараз почалась друга хвиля тіньової приватизації. За інформацією з джерел, в компанії «Нафтогаз України» готуються позови про банкрутство облгазів Донбаського регіону. Сьогоднішня відмова парламенту заборонити продаж держмайна за борги лише стимулюватиме авторів тіньових схем.
Ще одне рішення депутатів було більш прогнозованим: закон про Фонд держмайна прийняли, врахувавши лише одну з десяти поправок Президента. Причиною знову стало підпорядкування Фонду. Олексій Костусєв, голова Комітету Верховної Ради з питань економічної політики, вважає, що закон про Фонд держмайна знову приречений на вето, а відтак напередодні виборів впливати на процес приватизації будуть всі, кому дуже захочеться.