Перейти до основного вмісту

Передумали?

Запровадження в Криму податку на збір грибів, ягід, лікарських рослин і на прогулянки в лісі не відповідає дійсності, стверджують чиновники
27 червня, 10:27

За словами голови Республіканського комітету АРК з лісового і мисливського господарства Ігоря Кацая, ЗМІ неправильно тлумачили норми постанови «Про встановлення ставок збору за спеціальне використання лісових ресурсів в частині заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань і використання корисних властивостей лісу», прийнятої Верховною Радою Криму 21 червня 2013 року. «Я хочу наголосити, що прийняття цієї постанови в жодному разі не торкнеться права громадян відвідувати ліс і для власних потреб збирати його дари», — заявив Кацай.

Він також зазначив, що аналогічні постанови про встановлення ставок збору за спеціальне використання лісових ресурсів ухвалено в більшості (!) областей України. Голова рескомітету пояснив, що в Україні існує два види використання лісових ресурсів — загальний і спеціальний. Загальний — торкається всіх громадян України, що мають право безперешкодно (за винятком періодів особливої пожежної небезпеки) відвідувати ліс і безплатно збирати для власного споживання плоди, ягоди, горіхи, гриби, трави тощо.

Окрім того, згідно із законодавством, існує такий вид, як використання дарів лісу у виробничій, рекреаційній, туристичній і комерційній діяльності. «Це належить до спеціального використання за плату на підставі спецдозволу (лісового квитка) і лише в межах відведених земельних ділянок лісового фонду», — пояснив Ігор Кацай.

Голова рескомітету також повідомив, що сьогодні немає правової бази для збору за спеціальне використання лісових ресурсів. «Суб’єкти підприємницької діяльності, що бажають зібрати лікарську сировину, організувати кінний чи пішохідний маршрут, отримують відмови в такій діяльності, тому що ставки збору не встановлені», — пояснив він.

Ігор Кацай наголосив, що неповний перелік заготівельників другорядних лісових матеріалів, що підпадають під оподаткування, призводить до того, що бюджет недоотримує значні кошти, а лісові ресурси часто-густо використовуються нераціонально. «Прийнята постанова дасть змогу навести лад у цій сфері», — переконаний голова Рескомлісгоспу.

Леонід РУБАНЕНКО, президент Спілки податкових консультантів України:

— У Республіканському комітеті АРК з лісового і мисливського господарства керуються нормою Податкового кодексу, яка дозволяє місцевій владі встановлювати свої місцеві податки та збори з переліку, визначеного чинним законодавством. Але я б не сказав, що такий податок діє вже в переважній більшості областей. І ніхто вам не скаже точно, скільки місцевих рад скористалися цією нормою і ввели цей податок. Ніхто цього не аналізує.

ДО ТЕМИ!

А «День» з’ясував, що «більшість областей», про які говорить чиновник півострову, це — Хмельницька та Рівненська. В останній його запроваджено рішенням Рівненської обласної ради №901 від 05.04.2013 року. Згідно з прийнятим рішенням, нормативи збору 2013 року становлять: брусниця, журавлина, чорниця, лохина, суниця, обліпиха — 0,537 грн/кг; горобина, бузина — 0,125 грн/кг; калина, малина — 0,358 грн/кг; ожина — 0,179 грн/кг. На Хмельниччині збір вводять постановою від 12 червня цього року. Щоправда, рішення Хмельницької обласної ради вирішив оскаржити народний депутат Микола Томенко. Він звернувся до Генерального прокурора України з проханням перевірити дотримання законності даного рішення Хмельницької облради, яке обмежує права людей і суперечить нормам Конституції, де вказано, що земля та інші природні ресурси в межах території України є об’єктами права власності українського народу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати