Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Переселенці матимуть роботу

Програма розвитку ООН за сприяння уряду Японії створить для внутрішньо переміщених осіб 1,5 тисячі робочих місць і підтримає їхні бізнес-ініціативи
10 вересня, 13:08

За останніми даними, в Україні нині офіційно налічується близько 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО), з яких 347 тисяч — працездатного віку. При цьому в служби зайнятості про потребу в працевлаштуванні повідомили лише 118 тисяч. Це — велика кількість з огляду на рівень безробіття в Україні та дисбаланс на ринку праці й не надто велика з огляду на кількість самих переселенців. Із 1,5 мільйона тільки 25% — працездатні.

— З тих, хто звернувся в службу зайнятості, хочуть отримати фінансову допомогу 74%. На жаль, тимчасово працювати готові тільки 9%. 6% відповідають, що хочуть навчатися, і 4% — відкрити власну справу. Із 118 тисяч, які заявили про необхідність здобути роботу, лише 56 тисяч щось для цього роблять, а не лише отримують допомогу від держави. На жаль, ми маємо страву ще і зі споживацькими настроями, коли громадяни не хочуть докладати зусиль, аби їхнє життя змінилося, натомість сподіваються, що їм все дасть держава, — сказав голова Державної служби зайнятості України Ярослав Кашуба. — Ми нині займаємося реформуванням системи зайнятості України: хочемо, щоб це був не виплатний фонд по безробіттю, а сервісна ефективна служба, яка допомагатиме в пошуку роботи або у перекваліфікації чи навчанні. Наша служба перекваліфіковує на рік до 3,5 тисячі осіб, з яких 93% після цього працевлаштовуються — оскільки ми працюємо на запит роботодавців. Зараз ми готуємо зміни в законодавстві, де буде передбачено, що й працююча людина зможе звертатися до нас по допомогу в пошуку кращого місця роботи.

За словами фахівців, одна з основних причин, чому переселенці не поспішають працевлаштовуватися, — психологічний стан, коли вони не можуть прийняти реальності: 21% говорять, що будуть шукати роботу пізніше, 16% стверджують, що доглядають за хворими дітьми, 15% кажуть, що збираються повертатися.

— Концентрація ВПО, особливо в областях, що межують із Донецькою та Луганською областями, — дуже висока. Основні соціально-економічні проблеми, з якими стикаються ВПО, — це неналежні умови праці, або її відсутність, неналежні умови життя, неналежні соціальний захист та доступ до всіх благ. Працевлаштування дає людині самоповагу — якщо в людина є дохід, вона стає більш активною. Працевлаштування — це інтеграція в соціум та соціалізація, — говорить заступник Постійного представника ПРООН в Україні Аніта Пауловіча.

Сьогодні в Україні Програма розвитку ООН продовжує розгортати проекти «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми ВПО в Україні» та «Економічне та соціальне відновлення Донбасу». Основна мета — надання допомоги ВПО, які постраждали від конфлікту на Донбасі. Про цей проект прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе оголосив на засіданні Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2014 року. Загальна сума, яку Японія виділила, — понад 2,9 мільярда гривень

У рамках проекту в березі цього року ПРООН оголосила конкурс зі співфінансування для створення робочих місць для ВПО та місцевого населення Донецької та Луганської областей (близько двох мільйонів доларів на цей проект). У восьми областях, де проживає близько 90% всіх переселенців — Донецькій, Луганській, Харківській, Київській, Полтавській, Одеській, Запорізькій та Дніпропетровській, — спільними зусиллями для переселенців буде створено мінімум 1,5 тисячі місць.

— У рамках цього конкурсу ми отримали 478 пропозицій від підприємств, організацій та установ з різних регіонів України. За результатами трьох етапів відбору, ми підтримали 73 організації (32 приватні компанії, 18 комунальних установ та 23 громадські організації). Вони зобов’язуються створити понад 1,5 тисячі робочих місць. Переселенці зможуть працювати як у сфері послуг (інформаційні технології, освіта, торгівля), так і на підприємствах різного спектру діяльності, — сказав керівник проекту ПРООН «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми ВПО в Україні» Руслан Федоров. — Серед переможців — два університети, які зможуть працевлаштувати 17 викладачів і професорів. Також у Донецькій та Луганській областях незабаром будуть працювати понад 200 робітників у сфері благоустрою та відновлення пошкодженої інфраструктури регіону. Ніхто краще за самих переселенців не знає проблем та складнощів переїзду й адаптації на новому місці... Тому, завдяки ПРООН, будуть працювати понад 100 соціальних працівників, які надаватимуть соціально-психологічну допомогу ВПО.

За словами Аніти Пауловічи, проект орієнтований також на допомогу переселенцям у відновленні їхнього бізнесу. Цей процес також передбачає створення нових робочих місць. Таким чином організатори проекту сподіваються працевлаштувати до чотирьох тисяч осіб. Для цього підприємцям будуть виділяти гранти до десяти тисяч доларів на розвиток, також передбачено мікрогранти на розвиток бізнесу (близько 300). На це в рамках проекту уряд Японії виділив 1,6 мільйона гривень (це — другий напрям роботи в рамках проекту). Третій напрям — програма перекваліфікації переселенців на спеціалізації у сфері ІТ-технологій та комп’ютерного дизайну.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати