Перейти до основного вмісту

Перший в Україні «біблійний сад» — у Чернівцях

Ідея, яку науковці просували ще три роки тому, знайшла втілення завдяки підтримці партнерів
08 жовтня, 12:58
«БІБЛІЙНИЙ САД» ЗАКЛАЛИ НАПРИКІНЦІ МИНУЛОГО ТИЖНЯ ЗА УЧАСТЮ ПОСЛА ДЕРЖАВИ ІЗРАЇЛЬ В УКРАЇНІ РЕУВЕНА ДІН ЕЛЬ, ПРЕЗИДЕНТА ФОНДУ ЕФІ ШТЕНЦЛЕРА, ПРЕДСТАВНИКІВ УСІХ РЕЛІГІЙНИХ КОНФЕСІЙ, ОЧІЛЬНИКІВ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ, ГРОМАДСЬКОСТІ ТА СТУДЕНТІВ / ФОТО АНАТОЛІЯ БОЙДИ

Три роки тому в Чернівцях побачила світ науково-популярна праця «Рослини Святого Письма». Її автори, науковці ЧНУ ім. Ю. Федьковича, біологи Степан Костишин та Світлана Руденко, філолог Оксана Івасюк і теолог Микола Щербань, виявили й описали 145 дерев, кущів та інших рослин, про які йдеться у Біблії. Заразом вони висловили ідею створення першого в Україні біблійного саду. Його планували розмістити на сакральному місці — на території головних корпусів Чернівецького національного університету, де у дорадянський період містилася резиденція митрополитів Буковини та Далмації, а нині при виші працює відроджений філософсько-теологічний факультет та є дві діючі церкви. Сад мав поєднати освітню та духовну місію, а заразом прислужитися науці.

Натхненні підтримкою керівництва університету автори ідеї розпочали розробку проекту. «Оскільки площа майбутнього саду невелика, лише п’ять тисяч квадратних метрів, або ж півгектара, міркували, як на довше затримати увагу його відвідувачів, — каже доктор наук, професор ЧНУ Степан Костишин. — Цьому має слугувати поділ території саду на різні клімато-ландшафтні ділянки, які складуть єдиний ансамбль. Тут буде мініатюрна, розміром лише 300 квадратних метрів, пустеля, кам’янистий пагорб, ділянка лісу, дві водойми, великий город, розарій, квітник лілей, горіховий гай тощо. Звісно, у саду представимо всі півтори сотні рослин, про які згадує Біблія. Від кедру, мандрагори, папірусу, ісопу до банальних кропиви, цибулі, ялівців та екзотичної «манни небесної» — тамариску й аспіцилії».

Позаяк чимало рослин Святого Письма не ростуть у наших широтах, для теплолюбних мешканців Півдня у саду запланували збудувати спеціальні оранжереї, для всіх без винятку — провести меліорацію й дренаж території. Як і придбання рослин, все це є дуже затратною справою. У цінах 2010 року кошторис Едемського саду склав 2,5 мільйона гривень: для самого університету сума «непідйомна». Та завдяки резонансу у ЗМІ (першим про ідею Едему у Чернівцях писав «День») фінансову допомогу запропонували грантові інституції. Перспективним обіцяв стати спільний із одним румунським вишем проект із бюджетом майже в мільйон євро. Надія надихнула ініціаторів саду. На його майбутній території провели санацію старих дерев, викорчували пеньки і навіть вручну перебрали кожен сантиметр площі, звільнивши ґрунт від камінців і залишків коріння.

Однак час збігав, а справа не рухалася. Річ у тім, пояснює С. Костишин, що грошей на внесок дольової участі у проекті було катма. Статус пам’ятки ЮНЕСКО зобов’язує утримувати її у належному стані, тому все до копійки університет скеровує наразі на це.

Реальна допомога, яку ректор ЧНУ Степан Мельничук називає Божим провидінням, надійшла з несподіваного боку.

«Коли торік у Чернівцях тривали дні ізраїльського кіно, до університету завітали представники Посольства Ізраїлю в Україні, — пригадує проректор ЧНУ Тамара Марусик. — Коли вони почули про ідею біблійного саду — запропонували озвучити її послу. Йому вона також сподобалася. За ініціативи Повноважного Посла Ізраїлю в Україні Реувена Дін Ель долучитися до втілення цікавої ідеї зголосився Єврейський національний фонд. Причому не лише на рівні символічної закладки саду, а й у сенсі допомоги з налагодженням його інфраструктури».

Наприкінці минулого тижня початок українському Едему було покладено. За участю Посла держави Ізраїль в Україні Реувена Дін Ель, президента фонду Ефі Штенцлера (предки якого, до речі, родом із Чернівців), представників усіх релігійних конфесій, очільників місцевої влади, громадськості міста, керівництва вишу та студентів Інституту біології, хімії й біоресурсів ЧНУ відбулася закладка першого в Україні біблійного саду. Вона збіглася в часі зі 138-річчям вишу та 65-ю річницею утворення держави Ізраїль. Учасники акції посадили шість атлантичних кедрів, які спеціально задля цього привезли чартерним рейсом із Ізраїлю. Ці дерева символізують силу і красу, їх згадує Біблія і, що не менш важливо, вони стійкі, тому мають добре прижитися, поклавши початок саду і нашій співпраці, пояснили вибір саджанців гості.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати