Підтримай українські вереси!
Міжрічинський ландшафтний парк змагається за грант від Європейської асоціації охорони природи
Екологи нечасто про щось просять. Винятком стала боротьба Міжрічинського регіонального ландшафтного парку за фінансову підтримку від Європейської асоціації охорони природи (EOCA, European Outdoor Conservation Association). Ентузіасти підготували проект розвитку парку і подали заявку на грант у розмірі до 30 тисяч євро. Тепер просять небайдужих проголосувати за нього на сайті EOCA до 22 жовтня.
Підтримати парк важливо з двох причини. По-перше, він не фінансується державою, навіть його сайт створили волонтери. Це біда всіх регіональних ландшафтних парків в Україні. Щоб отримати фінансування, треба створити адміністрацію. Місцеві органи влади цим не займаються. Тож більшість таких парків, зокрема Міжрічинський, існують під наглядом громадських ініціатив.
По-друге, природа парку унікальна. На площі у більш ніж сто тисяч гектарів поєдналися соснові ліси, торфові болота, заплавні луки та піщані дюни. Цей парк вважається прихистком для косулі, рисі й сірого журавля. Лише тут можна натрапити на зарості вересу, поліських орхідей та хижих росичок.
Парк заснували 2002 року між Дніпром і Десною, на місці 30 населених пунктів, які відселили за радянських часів для створення танкових полігонів та будівництва Київського водосховища. Села зникли, а природні екосистеми доволі швидко відновилися.
Якщо проект розвитку парку набере необхідну кількість голосів, EOCA профінансує відновлення всіх екостежок з відповідною інфраструктурою, видання першої за час існування парку популярної книги про нього, створення відеоролика про таємниці життя парку — із застосуванням аерозйомки, прискорених зйомок та інших технологій, а також відновлення в парку вересовищ та піщаних дюн.
«Якщо ми переможемо, хочемо створити прецедент і напрацювати методику, як можна відновлювати рідкісні екосистеми, — розповів Андрій САГАЙДАК, неофіційний адміністратор парку, голова громадської організації «ЕКО «Міжрічинська Пуща». — Вересовища вважаються одним із символів Шотландії, але мало хто знає, що вони є і в Україні, — єдине, що потребують спеціальних засобів відновлення. Ще одним напрямком роботи регіонального ландшафтного парку є розвиток екологічного туризму, тому розраховуємо створити нову екологічну стежку, на якій люди знайомитимуться з угрупованнями, що потребують охорони. Це дасть змогу пояснити, для чого існують природоохоронні території, а також спрямує туристів за прокладеним маршрутом, щоб не затоптувалася вся територія. Так люди навіть несвідомо долучатимуться до просвітницької роботи, читаючи інформаційні стенди уздовж стежки».
Щоб підтримати Міжрічинський парк, потрібно перейти за посиланням, поставити відмітку «Vote Now» напроти проекту «Restoration of rare natural habitats, Ukraine», галочку в рядку «I have read and understand the Terms & Conditions» і наостанок натиснути «Cast Your Vote». У разі перемоги екологи обіцяють протягом наступного року організувати чимало вилазок у парк. Хороший бонус для тих, хто ще там не побував.