Перейти до основного вмісту

Підтримка чи блокада?

СБУ представила нові правила перетину лінії розмежування на сході країни. Правозахисники вкотре вимагають їх скасувати
05 жовтня, 19:19
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

СБУ оновила тимчасовий порядок в’їзду-виїзду на неконтрольовану територію громадян України та іноземців. Останні зміни датуються 28 вересня цього року. Про те, що ці правила є дискримінаційними, порушують право громадян на вільне пересування територією України, стають пасткою та блокадою для мирних мешканців, експерти кажуть давно. Після ознайомлення з оновленим тимчасовим порядком правозахисні організації додають нові зауваження, не менш вагомі.

За словами Олександра Горбатка, координатора ГО «Донбас-СОС», у вересневих змінах недосконало прописані пункти про виїзд-в’їзд осіб, що їдуть на логістичні ринки: «Ці ринки розташовані між КПВВ та нульовим блокпостом, найпершим блокпостом, який громадяни перетинають, коли виїжджають з неконтрольованої території, на якому не вимагають пропуску, його перевіряють на КПВВ. Але у пункті 12 вказано, що перетин громадян дозволяється на підставі оформленого дозволу чи контрольного талону. Тобто потрібен пропуск, щоб потрапити на цей ринок? Але це нонсенс, бо насправді такого дозволу не потрібно. Як і раніше, є претензії до заборони перетину лінії розмежування громадського транспорту, бо це нібито хороша мішень для терактів, але автобусів там курсує досить багато, а люди, що скупчуються у чергах — це не мішень?»

Так само критикують у «Донбас-СОС» формулювання, що дозволяється перетин лінії розмежування організованим групам осіб, зокрема біженцям. Експерти звертають увагу чиновників, що біженців в Україні немає, це громадяни іншої країни. За півтора року війни, схоже, не всі навчилися розрізняти терміни та жити з переселенцями. Як додає Олександр Горбатко, виходить, що громадянам Росії такі переїзди дозволяються, а України — ні.

Запущена не так давно електронна система працює, за словами експерта, досить добре, проте є свої «але»: багато людей подають заяви із помилками, описками, а виправити їх не можна, бо кожна заявка з паспортними даними подається індивідуально. Можна написати лист адміністратору сайта, щоб він вручну виправив недоліки. Однак заявок так багато, що адміністратори просто не встигають обробляти усі документи.

Чи будуть у СБУ й надалі удосконалювати правила перетину лінії фронту, експерт сумнівається, бо те, що маємо на сьогодні, це еволюційний варіант, результат неймовірного тиску громадськості та міжнародних структур. Тому актуальною лишається вимога правозахисників — взагалі скасувати цей тимчасовий порядок в’їзду на неконтрольовану територію та виїзду з неї. Активісти подали відповідний позов до суду. І це вже не перша така практика, раніше колеги «Донбас-СОС» подавали схожий позов, однак суд відхилив у його задоволенні. У правозахисника є свої пояснення: «Чиновники бачать у цьому можливість заробити. Не варто забувати, що ці логістичні центри збудовано без коштів держави, це бізнес-проекти. А тим, кому вони вигідні, вигідна війна та блокада, — додає Олександр Горбатко. — Громадяни, до яких має бути увага держави, маю на увазі з неконтрольованої території, очікували, що держава надаватиме їм підтримку, але це обернулося іншим боком, люди бачать корупцію, черги та не розуміють, кому вірити».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати