Пікетники і ті, кого пікетують, солідарні
6—7 вересня Партія зелених України проводить всеукраїнську акцію по запобіганню аваріям на могильниках радіоактивних відходів. На думку керівництва ПЗУ, всі підприємства держоб’єднання «Радон» у Києві, Харкові, Одесі, Донецьку, Дніпропетровську, Львові перебувають у аварійному стані. Тому що могильники створювалися з 1959 по 1962 рр. і з цього часу в їх конструкцію не вносилося ніяких змін, можна лише передбачати, яку загрозу вони несуть не тільки сусіднім населеним пунктам (могильники лежать в приміських зонах), але і містам-мегаполісам.
ПЗУ в ході акції виступила з трьома вимогами, суть яких — створення єдиної комплексної держпрограми поводження з радіоактивними відходами, формування на базі ДО «Радон» єдиної спецструктури і передбачення збільшення держфінансування «Радону» до 10,5 — 12 млн. грн.
У Києві пікети біля Кабміну і в селі Пірогово зібрали в основному молодих членів ПЗУ, які, крім гасел антиядерної спрямованості мали вручити вимоги представникам Кабміну. Коли верстався номер, стало відомо, що до пікетників вийшов лише глава Мінекополітики Іван Заєць. Але враховуючи, що акція триватиме два дні, можна передбачити, що вимоги ПЗУ все ж буде вручено або Віктору Ющенку, або його представникам.
Як сказав кореспонденту «Дня» Олександру ФАНДЄЄВУ колишній директор спецкомбінату «Радон», кандидат технічних наук Борис Колтунов, побудовані 1959-1962 рр. за незавершеними проектами сховища не відповідають зрослим вимогам радіаційної безпеки. Відходи зберігалися навалом і не «консервувалися» цементом пошарово згідно з технологією. До того ж ремонт сховищ не провадився 10 років, а обладнання, спецтранспорт і самі спецкомбінати вичерпали 30-літній ресурс експлуатації. Це і стало причиною локальної аварії на київському спецоб’єкті 1992 року.
Нагадаємо, що в кілька відкритих сховищ тоді потрапили атмосферні опади, і заражена тритієм вода почала просочуватися через тріщини радіоактивних «консервів». Щоб зупинити цей процес треба, як повідомив начальник відділу радіаційної безпеки держуправління екобезпеки столиці Володимир Гончаров, 3—4 млн. грн. У іншому разі, років через 50 тритій, ізотоп водню, один з елементів водневої бомби, що б’є по генетичному апарату людину, дійде до річки Віти, що впадає в Дніпро.
Проте, більш серйозна загроза, за словами Колтунова і Гончарова, виходить у Пірогово від гігантського сміттєвого звалища, що вивергає з свого черева отруйний фільтрат і тритій (4-5 тис. беккерелей на 1 літр). Адже несанкціоновано везли на звалище багато сумнівної, в тому числі і радіоактивної «погані», і тепер, як обережно зазначив Б.Колтунов, від звалища можна чекати великих прикрощів.
З його слів, київський «Радон», що приймає 60% усього радіоактивного добра, з них 50% постачає Київ, першим в Україні перейшов на екологічно надійний контейнерний спосіб зберігання небезпечних відходів, які завантажуватимуться роботизованим комплексом. У майбутньому їх планується «перепоховати» в Національне сховище, яке до 2005 року передбачено побудувати в 10 кілометровій зоні ЧАЕС.
Випуск газети №:
№160, (2000)Рубрика
День України