Платна медицина таки буде?
Столична мерія хоче впровадити тарифи на медичні послуги після 20 квітняПро впровадження платної медицини у столиці Київська міська держадміністрація заявляла ще в січні. Це викликало у киян бурхливі протести, а прокуратура Києва визнала незаконним намір КМДА ввести плату за медичні послуги. На якийсь час міське керівництво ніби відмовилося від цієї ідеї, але днями заступник міського голови Ірена Кільчицька заявила про новий проект, за яким платити за медичні послуги кияни мають з 20 квітня: до цього часу мерія прийматиме зауваження та пропозиції від громадян і юридичних осіб. Як з’ясувалося, до переліку платних послуг включено ті види медичної допомоги, які, відповідно до Конституції України та Закону України «Про охорону здоров’я», повинні бути безкоштовними.
Як запевняє заступник мера Ірена Кільчицька, наразі київська адміністрація усунула всі зауваження прокуратури, що стосуються плати за окремі послуги, а «заяви у засобах масової інформації щодо встановлення плати за надання медичної допомоги — провокаційні і не відповідають дійсності». Тарифи у медицині, за її словами, для Києва та інших міст України не новація, перелік послуг, які можуть бути платними в державних лікарнях і поліклініках, діє з 1996 року і встановлений відповідною постановою Кабінету Міністрів. Сюди входить анонімне обстеження та лікування хворих алкоголізмом і наркоманією, лікування безпліддя, оздоровчий масаж, гімнастика, медичні огляди (для отримання виїзної візи, профогляди при прийомі на роботу, огляди для отримання посвідчення водія), а також протезування, корекція зору, проведення профілактичних щеплень. Офіційно дозволяється брати гроші за діагностику на дорогих приладах і деякі аналізи.
Звісно, ніхто не говорить, що лікування до цього часу було безкоштовним або ж зовсім дешевим. Але ж КМДА пропонує брати плату не тільки за послуги, які вказані у поставі Кабміну, а й за багато інших. Уже навіть оприлюднені відповідні розцінки. Так, щоб визначити групу крові, доведеться заплатити 26 гривень, за резус-фактор — 20 гривень. Комплексне ультразвукове обстеження оцінили в 214 гривень, а кардіограму — в 50. Всі консультації лікарів-фахівців коштуватимуть понад сотню гривень, найдорожче обійдеться спілкування з невропатологом — 128, кардіологом — 132 та офтальмологом — 131 грн. І це тільки візит до лікаря, не кажучи про медикаменти, ціни на які зросли майже на 30%. Платити доведеться навіть за укол: він обійдеться пацієнтові від 3 до 35 гривень, за накладення швів встановили тариф 60 гривень, окрему ціну визначено і за реєстрацію лікарняних листків — шість гривень. Безкоштовними залишаються прийом у дільничного лікаря, виписка рецепта та виклик швидкої допомоги.
У мерії заспокоюють тим, що платити доведеться не в усіх столичних лікарнях і не всім категоріям населення: тарифи призначено для іноземних громадян, клієнтів страхових компаній, громадян, які звертаються до лікувально-профілактичних закладів без направлення лікаря, та іногородніх. А до «чорного списку» платних медичних закладів потрапили Дитяча клінічна лікарня №7, поліклініка №3, Київське міське бюро судово-медичної експертизи, Київська міська клінічна шкірно-венерологічна лікарня, стоматологічна поліклініка Дніпровського району, Центр репродуктивної і перинатальної медицини та поліклініка №2 Дніпровського району. Що ж до інших медустанов, які є під крилом київської мерії, то над ціною питання для них ще думають.
У мерії пояснюють, що профінансувати повністю медичну галузь з бюджету вони не в змозі, а реформувати її треба негайно, адже лікарі скаржаться на застаріле обладнання, низьку зарплатню, нестачу медикаментів, у деяких приміщеннях потрібен ремонт. За намірами столичного керівництва, саме на це підуть кошти від платної медицини. Однак самі лікарі вважають, що гроші на це треба брати не з громадян, а шукати додаткові джерела фінансування: проводити благодійні акції, міжнародні програми гуманітарної допомоги, збирати пожертвування громадських, релігійних, благодійних організацій та меценатів, брати державні медичні позики тощо. Про це кілька днів тому заявили 145 керівників установ охорони здоров’я, які надіслали до київського голови та депутатів Київської міської ради звернення про необхідність змін у сфері медицини. Та чи почують їх...