Подвір’я hand made
До Дня Землі ми зібрали історії, як самотужки перетворити прибудинкові території на сучасні публічні простори
Ваше подвір’я заставлене автівками, біля під’їздів — старенькі лавочки, клумби з кволими кущиками та поржавілі від часу дитячі гірки? Якщо так, є шанси все змінити самотужки, не чекаючи допомоги житлово-комунальних контор. Треба об’єднатися з сусідами та розробити план перевтілення прибудинкової території.
Приблизно так буде втілюватись у життя проект «Двір Правди», така собі ревіталізація подвір’я на проспекті Правди. Це територія між кількома будинками, що зводилися наприкінці 1980-х років. Ідеться не лише про заміну лав та освітлення чи оновлення дитячого майданчика, а про наповнення простору іншим смислом, коли на першому місці стоїть не авто, а людина. І як з’ясував «День», таких ініціатив у Києві чимало. Доречно згадати їх у День Землі, що відзначається у світі 22 квітня і мета якого — спонукати людей бути уважнішими до довкілля.
ДВІР ПРАВДИ
Ініціатор проекту Євген Петрощук розповів, що спочатку вивчили причини, чому люди перестали проводити вільний час у своїх дворах. «Найбільше людей хвилює сміття, безпека, ЖКГ, паркові місця та публічні простори, де можна проводити дозвілля, — додає активіст. — Після цього аналізу ми створили ескізний проект та обговорили його з мешканцями території. Тепер план дій такий: перенести дорогу на півтора метра від будинків, завдяки чому збільшити простір для людей. З’являться додаткові паркомісця, але територія для пішоходів не зменшиться. У перспективі хочемо перелаштувати сміттєві стоки, зробити тут місця для тривалого зберігання велосипедів».
Двір отримає нове естетичне наповнення: з’явиться окрема зона відпочинку дітей, крім цього, подалі від вікон будинків планують облаштувати спортмайданчик із тенісними столами та тренажерами, також хочуть насадити фруктових дерев. Увесь простір буде безбар’єрним, тобто доступним для велосипедистів, людей в інвалідних візках, матусь із дитячими колясками, чого сьогодні бракує у столиці.
МІНІ-БОТСАД
Від жовтня минулого року на Березняках діє Лівобережний ботанічний сад. Місцеві мешканці за підтримки фонду «Наші парки» ще восени висадили дерева та кущі між проспектом Возз’єднання та вулицею Серафимовича. Раніше тут був невеличкий сквер, і активісти вирішили розширити його та додали ще 200 рослин. Цієї весни березняківська оаза вже цвіте на повну силу, навіть постраждала від варварів — кілька декоративних кущів хтось зухвало вирвав із клумб.
Мешканка житлового масиву Татарки Анна Котковець взяла на себе місію облагородити територію біля церкви Миколи Чудотворця на вулиці Нагірній. Біля храму є дзвіниця та курган, колись тут планувався архітектурно-меморіальний комплекс з музеєм під відкритим небом у пам’ять про жертв Чорнобильської трагедії. Зараз територія довкола церкви та дзвіниці досить занедбана. Анна звернулася до місцевої громади з пропозицією створити тут парк — тепер шукають спонсорів.
СЕЛО НА КЛУМБІ
А мешканці будинку на вулиці Серафимовича, 19 створили оригінальну клумбу у вигляді мініатюрного села з хатинками в українському стилі. На вулиці Салютній, 4 А є «музичний» дворик, де стоїть піаніно. А скільки прикладів, коли хтось вийшов у свій двір, висадив кілька дерев, насіння квітів чи просто повиривав бур’янці. Мовчки, без пафосу та розголосу. Адже для цього необов’язково чекати заклику від мешканців та публічних акцій міста. Достатньо бажання.
«Головне — хотіти щось змінювати. Громадам треба об’єднуватись та робити кращим світ навколо себе. Як кажуть, спочатку має бути чиста квартира, поверх, будинок, під’їзд — а потім йти далі, до рівня району, міста та країни, — додає Євген Петрощук. — Між іншим, після пілотного проекту хочемо зробити книжечку з порадами для всіх охочих, як змінювати свої території, які дозвільні документи потрібні, яку інформацію збирати тощо».
«БУДЬ ТРІШКИ ДИВОВИЖНИМ»
Подібне опитування зараз проводить київська ініціатива «Агенти змін»: цікавиться у мешканців нових будинків, як у них із благоустроєм, чи подобаються майданчики, місця для паркування, велодоріжки тощо. Як пояснив координатор ініціативи Ігор Скляревський, на основі дослідження підготують посібники з благоустрою для забудовників.
Активісти ініціативи «Дивовижні» пішли далі. Називають себе «батальйонами» з облаштування публічного простору і фарбують занедбані лавки, розмальовують порепані стіни, вивішують шпаківні, прибирають у ліфтах. Спочатку роблять це самі, а на наступні акції запрошують мешканців будинку, що облагороджують.
«Важливо зробити перший крок: це важко, коли у людей через нинішню ситуацію великий рівень недовіри та певне відчуття небезпеки. Але це треба змінювати, бо вирішувати проблеми спільно значно легше, — зазначає активістка «Дивовижних» Марина Ткаченко. — Наших результатів у відсотках не порахуєш, але своїм прикладом ми надихаємо інших зробити щось у своєму під’їзді чи дворі. Один наш учасник згодом заснував організацію «Врятуй Либідь», інший приклад — у під’їзді мешканці самі поміняли вікна, поклали новий лінолеум. Якщо буде позиція, що я один нічого не можу і хтось має це зробити за мене, можна чекати довго. Коли так не хочеш — дій, активно захищай та створюй свій публічний простір. Певно, будь трішки дивовижним».
Починати можна просто зараз. День Землі — чим не привід обговорити з сусідами проект облаштування подвір’я?