Політичні амбіції перемогли економічну доцільність
Депутати відклали голосування за законопроект, який робить прозорішим використання державних коштів![](/sites/default/files/main/articles/16052014/_tim8999.jpg)
Учора депутати мали проголосувати законопроект №2012а «Про відкритість використання публічних коштів». Зранку під стінами Ради зібралися активісти «Реанімаційного пакета реформ» з вимогою ухвалити цей документ, бо він позбавляє корупції та розкрадання бюджетних коштів на всіх рівнях розподілу. Ним пропонується зобов’язати розпорядників коштів державного та місцевого бюджетів щоквартально оприлюднювати на спеціальному єдиному веб-порталі інформацію про використання публічних коштів (заплановані суми та фактично використані).
Звітуватимуться, розповідає «Дню» один із авторів документа народний депутат від «Батьківщини» Олег Медуниця, й комунальні та державні підприємства, спецфонди, позабюджетні фонди в органах державної влади.
Тим часом у парламенті схвалюють документ, але пропонують до нього зауваження.
«Таргани бояться світла. Чим більше публічної та прозорої інформації, тим глобальнішими будуть результати боротьби з корупцією та дерибаном при розподілі державних коштів», — говорить «Дню» позафракційний депутат Анжеліка Лабунська, яка вже неодноразово зверталася до КМУ з подібними пропозиціями, але віз і нині там. А рухати його треба, каже вона, бо 70% бюджетних коштів просто роздерибанюються, і тільки 30% за залишковим принципом доходять до адресатів. При цьому, каже народний депутат, більше уваги треба приділяти не місцевим бюджетам, які бідні як церковні миші, а розподілу фінансів із центрального бюджету до обласних. Щоб запропонована система була дієвішою, Лабунська пропонує створити он-лайн реєстр платників податків, щоб було видно, хто і скільки заплатив податків, куди їх направили.
«Законопроект — нормальний, але державні органи мають звітувати не щоквартально, а забезпечувати доступ до цієї інформації в он-лайн режимі», — додає ще одну пропозицію народний обранець Юрій Дерев’янко.
Ухвалення цього законопроекту без виконання двох умов, на думку позафракційного депутата Інни Богословської, не має шансу на успіх. «Чим ближче бюджет до населення, тим більший над ним контролю і тим менше з нього вкрадуть. А це можливо за умови децентралізації влади та збільшення частки фінансування місцевих бюджетів», — пояснює вона. На її думку, 40% всіх бюджетних коштів має спрямовуватися в центр, а 60% — в регіони. І наостанок, розповідає Богословська, потрібно створити електронний уряд. «Один раз набратися сил. Зробити всю звітність і рух документообігу в електронному вигляді — і забути про корупцію як про страшний сон», — підсумовує вона.
За словами експерта «Центру політичних студій та аналітики» Ольги Будник, попередню згоду за голосування законопроекту №2012а було досягнуто з чотирма фракціями (бо шість авторів законопроекту є їхніми депутатами), окрім регіоналів. Однак документ учора так і не проголосували, бо комуністи та ПР відмовилися голосувати, доки парламент не прийме завізований усіма політичними силами меморандум про основи нової Конституції України. Оновлення Конституції — це добре, але чи не краще відкласти політичні амбіції на п’ять хвилин і прийняти документ, який збереже країні мільярди гривень? Як кажуть, без коментарів. Політичні амбіції вчора перемогли економічну доцільність. Чи спрацює цей принцип знову, побачимо вже сьогодні, коли депутати знову повернуться до законопроекту №2012а.