Полку опозиції прибуло
Сьогодні відбудеться з’їзд «Нашої України». На ньому, як очікується, ставитиметься питання і про зміну керівництва блоку, і про подальші дії в новому, опозиційному амплуа. Судячи з заяв лідера фракції НУ Романа Безсмертного, «помаранчевий» блок не має наміру вливатися до лав існуючої опозиції (БЮТ плюс два соціалісти), а збирається будувати одноосібне опозиційне майбутнє.
Отже, опозиційного полку прибуло. Вчора в кулуарах ВР партія «Реформи і порядок», очолювана екс-міністром фінансів Віктором Пинзеником, увійшла до складу БЮТ. «Молодята» під оплески членів обох політичних формувань уклали відповідний шлюбний контракт. Однак БЮТ, скоріше, готовий надати перевагу шведській сім’ї, ніж традиційній, прийнявши до свого сімейного вогнища ще й «Нашу Україну». Юлія Тимошенко вчора закликала «нашоукраїнців» приєднатися до діючого в Раді опозиційного об’єднання, зазначаючи, що двох опозицій, як і двох влад, бути не може. Дозволю собі не погодитися і сказати: «Може». Більш того — так воно нині й є. У країні існує три гілки влади: президентська, законодавча та виконавча. Чому тоді не може бути дві, три або десять опозицій до них? А, напевно, тому, що з огляду на свої лідерські амбіції, Юлія Тимошенко хоче «з’їсти» всі фракції і зробити так, щоб тільки блок її імені грав ключову скрипку на опозиційному балi. Більш того, нині відсутній закон «Про опозицію», який би регламентував поведінку тих, хто опинився за бортом влади. Так що опозиціонерами можуть бути хоч сто партій, як у парламенті, так і за його межами. Головне, щоб плоди їхньої бурхливої діяльності не позначалися на стані пересічних жителів країни і не заважали владі, а підказували альтернативні методи вирішення тих чи інших проблемних питань.
«Наша Україна» — це чемпіон з переговорного процесу. Таких тривалих переговорів на всі теми ще не вела жодна політична сила. Це вже нагадує мексиканський серіал, коли вранці вся країна вмикає телевізор і думає, подасть Хуан Педро у відставку сьогодні чи ні, продовжуватиме Антуан переговори чи ні? Це вже просто смішно», — іронічно резюмувала Юлія Тимошенко і, вкотре розкрила свої обійми для «непокірних» членів «Нашої України». Ті, у свою чергу, не поспішають вливатися до загального опозиційного об’єднання. У них свої плани. Озвучив їх днями пан Безсмертний, і зводяться вони до створення опозиційної конфедерації «Європейська Україна» та формування тіньового уряду.
Експерти вважають: недовіра між БЮТ та «Нашою Україною» дуже серйозна, щоб говорити про можливість формування єдиної опозиції. Прецедент їхнього об’єднання вже був, і всі знають, чим це закінчилося.
Однак слід підкреслити, що перехід НУ в опозицію позбавив антикризову коаліцію шансів на подолання президентського вето: антикризова коаліція нараховує 249 депутатів, до опозиційних фракцій БЮТ та «Наша Україна» входить 201 депутат. В умовах посилення парламентської опозиції мінімальними стають шанси на прийняття та вступ унаслідок кількох важливих законів, які збирається ветувати Віктор Ющенко: закон про Кабмін, про держбюджет- 2007, а також ряд економічних законів.
Щоправда, коаліціонери не втрачають оптимізму. Один із лідерів Партії регіонів Євген Кушнарьов вважає, що з економічних питань з «Нашою Україною» можна буде домовлятися. Він допускає можливість спільного голосування при прийнятті законів, які стосуватимуться бюджетної політики, питань власності, землі та соціальної політики. Так що у приміщенні під куполом ВР, судячи з усього, все відносно — і коаліція, і опозиція, можуть піддадаватися взаємному «дресируванню»…