Перейти до основного вмісту

Прем’єра-протест i українське шестидесятництво

Знаменитому фільму «Тіні забутих предків» виповнюється 40 років
27 жовтня, 00:00
ЦІ ПІДСВІЧНИК ТА ХРЕСТ ВИКОРИСТОВУВАЛИСЬ У ЗЙОМКАХ ФІЛЬМУ (ФОТОКАДР НА СТІНІ) / ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА / «День»

У Музеї українського народного декоративного мистецтва у Києві експонується виставка, присвячена 40-річчю з дня виходу на екрани легендарного фільму «Тіні забутих предків». Прем’єра фактично перетворилася на відкритий протест української інтелігенції проти політичних репресій: 4 вересня 1965 року у столичному кінотеатрі «Україна» після перегляду картини Iван Дзюба зачитав прізвища тих, кого було заарештовано, а Василь Стус закликав всіх, хто проти відновлення репресій, — встати...

За усі ці роки стрічка здобула біля 150 відзнак, найцінніші з яких — гран-прі Каннського кінофестивалю (1966 р.), премія Британської кіноакадемії (1966 р.), спеціальна премія за операторську роботу кінофестивалю у Мардель-Плато (Аргентина, 1965 р.).

Iдея експозиції раритетів з фільму з’явилася у вченого секретаря музею Людмили Сержант тоді, коли кілька років тому кіностудія імені Олександра Довженка передала у їх музейний фонд аналой (столик, на якому клалися ікони, Біблія чи Євангеліє).

«Цей унікальний аналой ХVIII століття режисер Сергій Параджанов використав у зйомках, — розповідає Людмила Вікторівна. — От і виникло у нас бажання представити реквізити: одяг, предмети культу та побуту, з якими працював у своїй геніальній постановці майстер кіно». Серед них: уплітка — головний убір, який одягала Марічка (актриса Лариса Кадочнікова), топірець Iванка (актора Iвана Миколайчука), масивні підсвічники з дерева ХIХ століття та ікони ХVIII столiття. Пам’ятаєте кадри, де головні герої задивляються один на одного в церкві? Тепер, дивлячись фільм, ви б обов’язково впізнали ці ікони і підсвічники. До речі, експозиція супроводжується фото кадрами із стрічки.

Також представлені документальні матеріали: фото Сергія Параджанова, листівки з його автографами, малюнки режисера і кіноафіші з прем’єр у різних країнах, графіка Георгія Якутовича, головного художника фільму та одного із ілюстраторів повісті Михайла Коцюбинського. До співпраці долучився і Меморіальний музей-заповідник Михайла Коцюбинського в Чернігові, надавши дореволюційні видання «Тіней забутих предків», сторінки рукопису, перші ілюстрації до твору відомого художника початку минулого століття Михайла Жука...

Ця виставка — багатогранна. У ній відтворена історія українського поетичного кіно, українського шістдесятництва, зрештою, передана етнографія Гуцульщини. Виставка триватиме до 15 грудня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати