Президенту не потрібна сильна місцева влада
Президент Леонід Кучма після тритижневих роздумів врешті-решт повернув на повторний розгляд Верховної Ради Закон "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Поки Президент роздумував над долею закону та відпочивав у Трускавці, цей закон повинен був вступити в дію. Не пізніше, як за 85 днів до дня виборів, тобто 3 січня, мали розпочати роботу територіальні виборчі комісії. Виборчі округи мали бути утворені до 8 січня. До цього ж дня керівники осередків партій, їхніх блоків та громадських організацій мали подати до територіальних виборчих комісій заяви про свою участь у виборах. Нарешті, до 13 січня мали утворитися окружні виборчі комісії в містах із населенням понад 100 тисяч жителів. Натомість 13 січня Верховна Рада планує повторно розглядати закон із зауваженнями Президента.
Наслідком очікування президентського рішення став фактичний зрив термінів початку проведення виборчої кампанії до місцевих рад. Більше того: подекуди на місцях, у тому числі й у столиці, почали затверджувати територіальні виборчі комісії на основі старого закону про місцеві вибори.
Таким чином, склалася вочевидь абсурдна ситуація. Навіть у випадку підписання закону Президентом одразу ж після його повторного розгляду в парламенті, виборча кампанія не вкладеться у визначені цим же законом терміни, тобто легітимність повноважень нових органів місцевої влади та голів населених пунктів із правового погляду буде вельми сумнівною. Якщо ж цей закон не буде підписано, проведення місцевих виборів за старим законом просто неможливе - внаслідок істотних суперечностей між нормами цього закону та встановленими Конституцією принципами місцевого самоврядування. А відсунути термін місцевих виборів не можна без зміни восьмого пункту "Перехідних положень" Конституції, де чітко зафіксовано термін переобрання місцевих рад.
Випуск газети №:
№4, (1998)Рубрика
День України