Перейти до основного вмісту

Про «мотлох», «рюкзаки» і небезпечні наслідки

«Якщо Аваков каже, що знімає охорону навколо периметру Верховної Ради — це вже невиконання посадових обов’язків», — юрист
01 листопада, 11:52
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив через свій аккаунт у Twitter, що більше не буде «витрачати державні ресурси» на охорону периметру біля будівлі Верховної Ради. При цьому міністр назвав наметове містечко протестуючих «мотлохом під Радою».

Михеїл Саакашвілі на заяву Авакова відреагував наступним чином: «Давно пора! Сподіваюся, під словом «мотлох» маються на увазі Розенблат, Березенко, Ляшко та інші славні представники бариг у владі, бо Нацгвардія охороняла не протестувальників, а депутатів від людей, які прийшли з ними поспілкуватися».

Наміри Арсена Авакова викликали неоднозначну реакцію в суспільстві, адже, по-перше, правоохоронці під Радою стоять не тому, що так хочеться чи не хочеться міністру, а тому що того вимагає закон. По-друге, риторика Авакова з вживанням образливих слів — точно не рівень міністра. Тож чи не внаслідок підміни професіоналізму популізмом ми маємо стільки нарікань на роботу начебто реформованої поліції?

«Міністерство внутрішніх справ має забезпечувати охорону громадського порядку, — коментує «Дню» юрист Олег БЕРЕЗЮК. — Це одна з основних функцій міністерства. Як приватна особа Аваков може казати все, що завгодно, в тому числі допускати емоції. Але коли він на посаді міністра, то на ньому лежить зовсім інша вага відповідальності. Якщо він говорить, що знімає охорону навколо периметру Верховної Ради, — це вже невиконання посадових обов’язків і має тягнути за собою відставку. Якщо «не дай Бог» там щось станеться, то відповідати має Аваков за прийняття незаконного рішення. Відповідно міністр МВС не має давати оцінки протестуючим такі, як «мотлох» тощо. Він не політик, а посадовець. У нього є свій перелік обов’язків, які він має виконувати, а не ставати на ту чи ту політичну сторону».

Проте ця заява Авакова дещо відійшла в тінь, оскільки ближче до вечора розгорнулася інша історія, яка також пов’язана з міністром внутрішніх справ. Прес-служба НАБУ повідомила, що детективи Бюро затримали 3-х осіб — колишнього заступника міністра внутрішніх справ України, представника фірми-переможця тендеру з постачання рюкзаків та ще одну приватну особу — за підозрою в розтраті коштів (понад 14 млн грн) під час закупівлі рюкзаків для Нацгвардії.

Пізніше стало відомо, що затриманими є Сергій Чеботарь, Олександр Аваков (син міністра) та керівник ІТ-компанії «Turboseo» Володимир Литвин. За версією слідства, 2015 року затримані особи були причетні до закупівлі коштом МВС рюкзаків за ціною, суттєво вищою за середньо ринкову, також товар не був поставлений вчасно та не відповідав вимогам, встановленим МВС. У той же день детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП здійснили низку обшуків.

У відповідь у МВС заявили, що НАБУ «займається політичною, а не юридичною діяльністю, що є недопустимим, і потребує негайної корекції». У відомстві Авакова зазначають, що під час ревізії досудове слідство не отримало доказів, що постачання рюкзаків відбулося не в повному обсязі, замість того, МВС надало НАБУ належні докази добросовісного виконання переможцями торгів договорів з постачання рюкзаків.

Чи пов’язані ці дві новини, сказати поки що складно, проте не виключно, що всі ці речі є наслідком певного політичного протистояння окремих груп впливу. І якщо це так, то використання силових структур як інструментів боротьби є неприпустимим і може мати небезпечні наслідки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати