Про нові обличчя
Євген ГОЛОВАХА: «Ми маємо показати шляхетних людей, які можуть не тільки виступати на ток-шоу, а й висловлювати власні думки»![](/sites/default/files/main/articles/13082014/_kr_0068.jpg)
13 серпня відомому українському соціологу, доктору філософських наук, заступнику директора Інституту соціології НАН України Євгенові ГОЛОВАСІ виповнюється 64 роки. «День» поспілкувався із паном Євгеном на тему соціально-психологічного стану українського суспільства, а також про шанси і готовність українців змінити політичну еліту України:
— Стан нашого суспільства я б охарактеризував як депресію. Ми були не готові як до внутрішніх проблем, так і до проблем із нашим сусідом, який підливає масло до нашого вогнища. Тому українці опинилися у дуже складній ситуації: з одного боку, ми розуміємо, що вже немає куди відступати — треба відстоювати незалежність і цілісність країни, а з іншого боку, у нас постійні втрати і горе людей.
Також не дуже добре відбилася на стані людей мобілізація. Закралася підозра, що у нас фактично немає професійних військових, і люди, які давали присягу (а їх сотні тисяч), не можуть виконати антитерористичну функцію, тому непідготовлені молоді люди беруть участь у спецоперації. А це відповідна реакція їх дружин, матерів, родичів.
Звичайно, ми фіксуємо ознаки того, що підвищується загальний рівень патріотизму та інтеграції більшості регіонів України, навіть тих, які підтримували минулу владу. Але є й ознаки психологічної втоми від цієї ситуації та інформації про загибель людей та руйнацію частини країни. Якби вдалося вирішити проблему Луганської і Донецької областей в контексті АТО, то психологічний стан суттєво змінився б на краще. А враховуючи патріотичний сплеск серед громадян, це дало б поштовх до бурхливого розвитку країни.
Варто відзначити роботу потужної пропагандистської машини ворога, яка справляє негативний вплив на наше суспільство. Тому треба зробити дві речі, щоб нейтралізувати її дію. По-перше, треба обмежити вплив російської пропаганди, яка побудована за всіма зразками радянсько-кґбістської і набуває нових рис завдяки пострадянському досвіду Росії. По-друге, треба створити суттєву контрпропагандистську систему із залученням фахівців. Сьогодні купа «військових експертів» з телеекранів багато повчають та критикують, але вони повинні брати участь у спеціально створених загонах із організації контрпропагандистських заходів. Вони мають консолідувати зусилля, налагоджувати системну роботу із врахуванням світового досвіду та виробляти концепції контрпропагандистського впливу.
— За останній час, після Євромайдану та початку військової агресії Росії, українське суспільство зазнало серйозних змін. Та чи готове воно тепер змінити свою політичну еліту? Які шанси появи нових політиків у владі?
— Суспільство готове до змін в системі та в політичній еліті, але питання в тому, де нові обличчя? А це проблема ЗМІ — люди мають побачити нових політиків, а для цього їх треба виводити на екрани, шпальти газет та в Інтернет. Це також одне із завдань контрпропаганди — ми маємо показати шляхетних людей, які можуть не тільки виступати на ток-шоу, а й висловлювати власні думки, мати програми суспільних змін. Цих людей тисячі, і їх треба шукати серед волонтерів — необхідно виводити їх на регіональну і загальнонаціональну сцену.
— Наскільки сьогоднішня влада здатна адекватно реагувати на нові виклики та суспільні запити?
— Є вдалі та невдалі реакції та дії нинішньої влади, але в цілому ми бачимо, що вони намагаються та вчаться, але вони не звикли працювати у настільки складних ситуаціях. Ті політики, які зараз прийшли до влади, освіченіші та менш схильні до ненажерливості, якою відрізнялася наша політична еліта останніх десятиліть. Відчувається, що вони хочуть навчитися і треба їм в цьому допомагати. Але основний метод, за яким вони діють — метод спроб і помилок, який є найменш ефективним. Та іншого ми не змогли виробити.