«Проблема не в пожежниках, а в суспільстві»
Експерт: У харківській трагедії виявилися недоліки системи життєзабезпечення в Україні![](/sites/default/files/main/articles/10012014/1338865.jpg)
8 січня перший робочий день після Різдва став для Харкова трагічним, у пожежі в ювелірному цеху на заводі «Хартрон» загинуло вісім осіб, сімох госпіталізовано. Хвилю обурення викликало відео, де люди падають з палаючих вікон на очах у пожежників. Офіційні особи при цьому відзначили «злагоджену й оперативну роботу рятувальників».
«Ще до виклику рятувальників стався викид чорного їдкого диму, почалося горіння — в цьому виробництві використовуються легкозаймисті речовини. Дим заполонив усі приміщення. І треба було одразу подзвонити по телефону 101, а потім вживати якихось заходів — але виклик зробили не одразу. Десять хвилин зволікання відіграли фатальну роль, — переконаний Ігор ЛУПАНДІН, помічник начальника облуправління Держслужби з НС. — Я можу сказати, що було вжито всіх заходів із пожежогасіння, пожежники повністю виконали весь алгоритм необхідних рятувальних дій. Але у людей почалася паніка, яка призвела до жертв». З приводу зауважень про те, що пожежники не спробували розстелити брезент для порятунку людей, які падали, Ігор Віталійович зазначає: «Якщо людина стрибає на брезент — це те ж саме, що вона стрибає на асфальт». Також він називає непрофесійними розмови про «батути» для порятунку на пожежах.
Проте незалежні рятувальники знаходять багато помилок у діях пожежників. «Те, що сталося під час гасіння пожежі на «Хартроні», — це злочин!» — каже один з ветеранів МНС у Харкові. — Я не хочу називати своє ім’я, аби колеги не образилися, — я людина системи. Але всі дії пожежників знято на відео, і щось приховати від людей складно. Ми бачимо, що на пожежі немає офіцера, який керує діями рятувальної бригади. Пожежники неправильно встановили драбину-»триколінку». Чому не використали звичайні штурмові драбини? Людей не змогли врятувати з четвертого поверху. А що буде, якщо спалахне багатоповерхівка? Замість порятунку людей пожежники розгортали рукавну лінію, це було невчасно. До того ж, судячи з пересування пожежних машин і рятувальників, у них просто не було аварійної картки об’єкта!» Рятувальник-ветеран запевняє, що проблеми гасіння пожежі на «Хартроні» виявляють проблеми у всій рятувальній системі і в суспільстві загалом. «Раніше пожежники виявляли героїзм із звичайними штурмовими сходами. Зараз же у рятувальників із зарплатою до 2000 гривень немає матеріального стимулу, хоча багато хлопців і зараз поводяться на пожежі як справжні герої. Прогнила вся система, все вирішують хабарі, спеціалізованим машинам по 40 років! Наша проблема не в пожежниках — проблема в суспільстві! А в цьому випадку, вочевидь, «зроблять» винним якогось начальника караулу», — вважає рятувальник.
ОФІЦІЙНО
Попередні причини пожежі, що трапилася 8 січня у приміщенні ювелірної фабрики на території заводу «Хартрон» у Харкові, — порушення правил пожежної безпеки та охорони праці на фабриці або людський фактор. Про це повідомив голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій Михайло Болотських під час брифінгу в Кабінеті Міністрів України 9 січня, передає Державна служба України з надзвичайних ситуацій. За його словами, державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, засідання якої відбулося на місці події 8 січня, визначила, що оперативно-рятувальні служби на місці пожежі спрацювали злагоджено, оперативно і якісно. «Складова реагування спрацювала на «відмінно»: перші пожежно-рятувальні підрозділи прибули на місце події за 6 хвилин після виклику, алгоритм гасіння пожежі й нарощування сил і засобів виконувався чітко і грамотно, було врятовано 22 осіб, а обсяг поширення пожежі залишився мінімальним», — зазначив голова ДСНС України.
Загалом у ліквідації пожежі брали участь 20 одиниць пожежно-рятувальної техніки та 112 осіб особового складу. Порятунок людей відбувався за допомогою автодрабин і триколінчатих драбин. На момент прибуття пожежних підрозділів одна особа загинула, ще одна постраждала, проте згодом померла. Наразі розглядають два можливі варіанти їхньої загибелі: спроба самоевакуації або результат дії вибухової хвилі. Ще 6 осіб було знайдено загиблими безпосередньо у приміщенні на місці пожежі. Віце-прем’єр-міністр України, голова держкомісії з питань ТЕБ і НС Олександр Вілкул наголосив, що родини загиблих отримають допомогу у розмірі 100 тисяч гривень.