«Пробуджувати і пам’ять, і сумління»
У Дніпропетровську з’явилася експозиція, присвячена АТОУ дніпропетровському Музеї Голокосту відкрили експозицію, яка розповідає про Майдан, Революцію Гідності і віддзеркалення російської агресії проти України. На загальний огляд виставили перші експонати, подаровані активістами, волонтерами і бійцями, що воювали в зоні АТО на сході України. Як повідомив директор Музею Голокосту Ігор Щупак, він звернувся до всіх небайдужих громадян, які хочуть, щоб їх особиста пам’ять і історія їх родин стали частиною історії всієї країни, з проханням приносити цікаві експонати, фотографії і документи.
Серед найбільш красномовних експонатів, які вже зараз має музей, дверцята машини УАЗ з численними пробоїнами від куль і снарядів. Цю машину, яка пройшла гарячі точки, зокрема Піски і Волноваху, дніпропетровські волонтери вже двічі відновлювали своїми силами і за свій рахунок. Зараз машина, яку бійці ласкаво називають «Дракошей», знову на передовій. «Це авто врятувало безліч поранених і гідно воювало, і зараз воно знову відновлено на нашому СТО і гідно воює, допомагаючи нашим бійцям», — сказав дніпропетровець Мікаель Саакян.
Ще один примітний експонат виставки — шкіряний офіцерський ремінь часів Другої світової війни. Родинну реліквію вирішив передати для експозиції музею мешканець Дніпропетровська Павло Хазан. «Коли я отримав військову форму, щоб відправитися на Донбас, для мене не вистачило ременя, і я узяв ремінь свого дідуся. Тобто, цей експонат пройшов фактично дві війни», — розповідає П.Хазан. Крім того, під час відкриття самої виставки музей отримав «подарунок» від учасника АТО, відомого дніпропетровського історика Олега Репана — осколок снаряда, який лікарі витягнули з його рани. Виставку доповнюють експонати, передані до музею безпосередніми учасниками Євромайдану і Революції Гідності, — пляшка з-під «коктейлю Молотова», фрагменти брущатки з київських вулиць, де відбувалося протистояння з «Беркутом», синьо-жовтий прапор України, який пройшов Майдан і таке ін.
Місце для експозиції в Музеї Голокосту вже знайшли. «Ця експозиція буде постійною. У нас достатньо місця, щоб її розмістити. Головне — не кількість експонатів. Вони мають будити і пам’ять, і сумління людей», — сказав директор Ігор Щупак. Слід зазначити, що Музей Голокосту розповідає не лише про трагедію єврейського народу — в його експозиціях присутні матеріали про Голодомор, геноцид вірмен, депортацію кримськотатарського народу. Як вважають співробітники музею, це сприяє порозумінню між різними етноконфесіональними групами, що населяють Україну, зміцненню громадянського миру і злагоди.