«Прочитати» Донбас
Готується до виходу антологія українських письменників зі сходу «Порода»«Ця книга про Донбас незвична, бо у ній не буде олігархів, сепаратизму, українофобії, депресивних шахтарів – негативної інформації про регіон. Там буде українське слово, українська література, любов до України. Той Донбас, який намагаються не помітити, - говорить письменник Сергій Жадан, який увійшов до редакційної колегії антології «Порода». – Фраза «Почути Донбас» у багатьох викликає алергічну реакцію. Якщо не хочете чути – не треба, але Донбас треба знати. Досі, на четвертому році війни, він залишається «сірою зоною», говорячи про нього керуються стереотипами та кліше. І ми будемо намагатися показати дещо інший Донбас».
Днями антологія українських письменників Донбасу «Порода» пішла в друк, і з нагоди цього в Українському кризовому медіа-центрі її творці розповіли про видання. Книжка з’явиться у видавництві «Легенда», проект реалізується за підтримки міжнародного фонду «Відродження».
До антології увійдуть твори понад 60 авторів – як класиків (а це і Василь Стус, і Володимир Сосюра, і Василь Голобородько), так і сучасників. Серед останніх – Любов Якимчук, Олена Стяжкіна, Ігор Козловський, який нині знаходиться у полоні бойовиків «ДНР». Також серед авторів – діаспоряни родом з Донбасу та іноземці, які перейнялися проблемами регіону. У книзі будуть драматичні твори, поезія та проза.
«Йшлося про те, щоб дати голос різним поколінням літератури – таким, які ніколи не перетиналися між собою, - підкреслює Станіслав Федорчук, керівник проекту видання антології, голова правління громадської організації «Українська народна рада Донеччини та Луганщини». – Іван Дзюба погодився стати автором передмови до антології. Він півтора місяця опрацьовував матеріали і написав передмову, котру, як на мене, можна вважати окремим твором».
Назва книги містить гру сенсів. Микита Григоров, поет, перекладач та один з упорядників антології пояснює: «З одного боку, порода – це те, що не є цінним у вугіллі. З іншого боку, можна сказати, що це – кращі люди. Коли ці дві конотації суміщаються, фіксується стан, в якому опинились люди, які виїхали з Донецької і Луганської областей. З одного боку, хтось вважає їх поганими. З іншого, можливо, вони є кращою частиною того, що там було».
Спочатку планується видрукувати 2000 примірників книжки, 1000 з яких безкоштовно передадуть до бібліотек, університетів і культурних фондів. Презентувати антологію планують у вересні, на Форумі видавців у Львові.
Author
Марія ПрокопенкоРубрика
День України