Перейти до основного вмісту

Пригадаємо буржуйки

Харківська влада залякує городян «другим Алчевськом»
27 вересня, 00:00

Найпопулярніша тема для дебатів останнього часу — підвищувати чи не підвищувати тарифи на комунальні послуги? У зв’язку з цим хочеться пригадати минулий недільний вечір. У студії «5 каналу» з прямим включенням на Хрещатик обговорювався проект бюджету 2007 року. Глядачам пропонували на вибір два погляди на цей проект: геноцид або відродження. Переважаючі 93% дотримуються більш песимістичного погляду. Спадає крамольна думка: може, ці 7% оптимістів, які телефонують, є тими ж самими депутатами, які й приймали проект. Згідно з побажаннями народу, 22 вересня Верховна Рада України ввела мораторій на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги на 2006 рік. Відношення до цієї події в суспільстві виявилося двояким.

Вересень цього року в Харкові насичений подіями, дуже схожими на події минулого року у цей же самий час. Нагадаємо, в переддень парламентських виборів колишній мер Харкова Володимир Шумілкін, посилаючись на важкі комунальні проблеми міста, вирішити які не можливо без додаткових матеріальних вливань, запропонував підняти тариф на квартплату. До стін міськвиконкому прийшла сила-силенна незадоволеного народу, серед них особливо виділялися люди з прапорами комуністів, соціалістів і Партії регіонів. Цього року картина до болю схожа на торішню — лише регіонали знаходяться вже в залі й, відповідно, ратують за підвищення тарифів. Нинішній мер Михайло Добкін, який активно протестував перед виборами проти рішень Шумілкіна, говорить, що в нинішній ситуації у харьків’ян є лише два рішення: підвищувати або не підвищувати тарифи. У першому випадку місто зможе нормально підготуватися до зими, почати виплачувати величезні борги за енергоносії, реформувати ЖКГ. Якщо ж городяни рішуче відмовляться платити більше, то їм доведеться запастися буржуйками, дровами й пригадати крижаний Алчевськ.

Попередження резонне, якщо пригадати, що в Харкова найбільший борг за газ в Україні, а ціни на енергоносії не стоять на місці. На підтримку підвищення тарифів виступив генеральний директор ГКП «Харківкомуночиствод» Іван Корінько, який заявив, що нестача коштів й, як наслідок, зношеність каналізаційних колекторів, що становить на сьогоднішній день 70%, може призвести до аварії. Водопровід так само в плачевному стані, адже собівартість подачі споживачам води давно й значно перевищує існуючий тариф. Директор Харківських тепломереж Сергій Андреєв нагадав, що через борги до цих пір не укладений договір постачання газу.

Усі розуміють проблеми комунальників, але що при цьому робити пенсіонерам, які отримують середньостатистичну пенсію в розмірі 450 гривень, а платити, наприклад, за двокімнатну квартиру після підняття тарифів доведеться 400 гривень, ніхто не знає. Чиновники говорять про субсидії, які тепер отримуватимуть майже 15% харківських сімей. Розуміючи, що насамперед потрібно врегулювати проблему соціального захисту, міський голова Михайло Добкін сказав, що запропоновані тарифи ще неодноразово переглядатимуться фахівцями й не раз обговорюватимуться на громадських слуханнях. Однак люди вже мало вірять обіцянкам влади...

Коментуючи рішення депутатів, губернатор Харківської області Арсен Аваков уже зазначив, що він сприймає цей мораторій як ще один доказ абсурдності конституційної реформи. Губернатор не приймає дії антикризової коаліції, яка, з одного боку, приймає бюджет, в який закладає всі підвищені тарифи, а з іншого — голосує за мораторій. Зі свого боку обладміністрація заявляє, що в будь- якому випадку не згодна з рішенням міської влади вирішити комунальні проблеми міста за рахунок харьків’ян, а тому перевірятиме правильність розрахунків нових тарифів на комунальні послуги. Губернатор Арсен Аваков упевнений: підіймати ціни до запропонованого комунальними підприємствами Харкова рівня невигідно, оскільки люди просто не зможуть сплатити рахунки, й «Тепломережі» отримуватимуть не більше грошей, а менше — через масові непроплати. Запобігти підвищенню тарифів, на думку обласної влади, неможливо — впливає зростання цін на енергоносії, тому держава має компенсувати збільшення цін на газ і створити цільову державну програму з реформування ЖКГ. В іншому випадку, якщо депутати міськради проголосують на черговій сесії за збільшення тарифів без продуманої стратегії компенсаційних механізмів для малозабезпечених громадян, то з 15 жовтня — під час опалювального сезону — харьків’янам доведеться платити за тепло майже в чотири з половиною рази більше, ніж зараз. Тоді й статистикам доведеться значно збільшити кількість людей, які відносяться до категорії тих, хто знаходиться за межею бідності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати