«Питання про зміну позаблокового статусу України стоїть гостро»
Юрій ЩЕРБАК: Членство в НАТО має бути одною з головних зовнішньополітичних тем наступного президента
Україна розглядає питання про змiну позаблокового статусу і це завдання дуже гостро стоїть перед зовнiшньополiтичним вiдомством, перед парламентом i урядом. Про це заявив учора в. о. президента України, голова Верховної Ради Олександр Турчинов журналiстам у селі Новi Петрiвцi. «Україна провадить переговори для створення умов для того, щоб не було у будь-якої країни бажання проводити агресiю проти нашої держави «, — сказав він, вiдповiдаючи на запитання, чи може Україна залишатися позаблоковою державою. Водночас Турчинов наголосив: «я переконаний, що ми впораємося з цими завданнями, але насамперед ми маємо розумiти, що ми повиннi мати Збройнi сили, ми повиннi мати Нацiональну гвардiю — потужнi, мобiльнi та готовi захищати Україну вiд агресiї».
Турчинов також заявив, що в Україні відсутні будь-які передумови для федералізації. За його словами, регіони повинні бути сильними, мають самостійно визначати свою перспективу, як це відбувається в багатьох цивілізованих країнах Європи. За його словами, громадяни України, її влада самі визначатимуть своє майбутнє. «Пан Лавров, Путін, Медведєв можуть пропонувати будь-які проекти для Російської Федерації. Керівництво Російської Федерації має перейматися проблемами саме Російської Федерації, а не проблемами України», — зауважив спікер ВР. «День» попросив дипломата, публіциста Юрія ЩЕРБАКА прокоментувати заяву в.о. щодо зняття безплокового статусу України.
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
— Ця заява є дуже важливою. Хоч сьогодні ми не зможемо одразу стати членами НАТО, але ми маємо зняти із себе обмеження. При цьому треба звернути увагу на те, що це одне з положень ультиматуму Путіна: накласти на нас положення по-перше, про федералізм, а по-друге, по позаблоковість. Колись Кіссінджер і Бжезинський давав таку пропозицію Україні: не ставати членом НАТО. Я думаю, що ми повинні мати свободу вибору і позаблоковий статус це ніщо не інше, як гамівна сорочка для країни, яка не має жодних надійних гарантій. А досвід показав, що Україна не має гарантій безпеки, навіть тих, які давали нам за відмову від ядерної зброї. І тому ми абсолютно маємо право зняти із себе безблоковий статус.
Членство в НАТО має бути одною з головних зовнішньополітичних тем наступного президента. Дуже важливо, щоб ставлення до цієї теми виявилось під час президентської кампанії. І той модератор, який проводитиме передвиборчі дискусії кандидатів у президенти, повинен обов’язково ставити це питання одним з основним. І питати буквально кандидатів, якщо вони ухиляються від відповіді.
Зараз у Альянсі бояться питання надання ПДЧ, виходячи зі слів Обами, який недавно сказав, що не бачить Україну в складі НАТО. Адже Росія малює НАТО як страшного вовка, який поставить ракети на хуторі Михайлівському і лякає весь народ цим. Тому навряд чи ми отримаємо негайно ПДЧ, але можна ж відновити співпрацю в обсягах, які передбачає ПДЧ. Ніхто цьому не заважає. Не обов’язково якісь формули малювати. А можна просто відновити дуже суттєве співробітництво з Альянсом і це буде дуже корисно для нас. Тим більше, що структура наших збройних сил була зроблена під стандарти НАТО.
Читайта також: З Самооборони Майдану – в Національну гвардію