«Роман» iз Одесою
Напередодні дня народження міста, 1 вересня в Одесі відбулася урочиста церемонія вручення Почесної нагороди Одеського міського голови імені Григорія Маразлі. Запроваджена в цьому році мером міста нагорода буде щорічно присуджуватися людям, які зробили найбільш вагомий внесок в економічний, культурний, соціальний розвиток міста, благодійницьку діяльність та меценатство. Першу почесну нагороду у вигляді ордена було заочно вручено Президенту України Леоніду Кучмі.
Почесною нагородою мера Одеси також були відзначені начальник морського порту «Південний» Володимир Іванов, Голова Південного наукового центру НАНУ, академік Сергій Андронаті, олімпійська чемпіонка Надія Олізаренко, грецький археолог, професор, суспільний діяч Васос Карагіоргіс і ряд інших представників ділових та наукових кіл міста. «Ця нагорода не лише данина традиціям минулого, це швидше заклик майбутнього», — сказав мер міста Руслан Боделан.
У колишні роки Одеса славилася своїми меценатами. Ім’я Григорія Маразлі, вибите на почесних нагородах, відноситься до кінця ХIХ століття. Сімнадцять років він обіймав посаду міського голови Одеси. Грек-мільйонер, один із десяти найзаможніших купців міста, він був енергійним комерсантом і великим філантропом. На його власні кошти в місті було побудовано будівлі археологічного музею, перша в імперії бактеріологічна станція, кілька безкоштовних міських читалень з народним училищем, нічліжні будинки та притулки, храм на Куяльнику, закладено Центральний парк міста. Сьогодні справу великого мецената продовжують його нащадки, серед яких співвітчизник Маразлі, володар почесної нагороди його імені Васос Карагіоргіс. З його ініціативи один із благодійницьких фондів Греції виділив близько півмільйона доларів на реконструкцію грецьких залів Одеського археологічного музею.
— Мій роман з Одесою та її археологічним музеєм подібний до романтичних зв’язків двох закоханих, — розповідає пан Карагіоргіс. — Почався він ще в 1999 році. Я побачив, у яких умовах знаходилися тут грецькі старожитності, і вирішив, що ці скарби гідні кращої долі. П’ять разів за цей час я приїжджав до Одеси. Насилу мені вдалося досягнути результату, який одесити зможуть побачити і оцінити 9 вересня після відкриття оновлених залів музею. Але інтерес Фонду Леветіса до України не закінчується з реконструкцією одеського музею, згодом ми оголосимо про наші нові плани співробітництва.