Перейти до основного вмісту

Розмахувати руками має сенс?

Президент підписав закон про телерадіомовлення
14 лютого, 00:00

Незважаючи на численні протести вітчизняних телерадіоорганізацій, Президент України Віктор Ющенко наприкінці минулого тижня усе таки підписав Закон «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення», прийнятий парламентом ще 12 січня цього року. Нагадаємо, що, згідно з оцінками експертів, у багатьох своїх положеннях Закон суперечить Конституції України, а також ратифікованим нею міжнародним нормативно-правовим актам, зокрема Конвенції про захист прав людини та основних свобод, Конвенції про транскордонне телебачення, Європейській хартії регіональних мов або мов меншин. Зокрема, ТРО відтепер змушені будуть провадити 100% звукове дублювання всіх фільмів та програм українською мовою. Нова редакція цього закону містить також норму, за якою з 7.00 до 23.00 не менше 80% програм повинні бути європейського виробництва, в тому числі 50% — українського. Разом з тим, нова редакція закону про телерадіомовлення ускладнює процедуру відставки Національної ради з питань ТБ і РМ. Віднині відставка можлива тільки за наявності рішення про вираження Нацраді недовіри з боку Верховної Ради та Президента за підсумками річного звіту. Про ці та багато інших недоліків заявляв у своєму відкритому листі й перший президент України Леонід Кравчук (див. №17 від 7.02.2006), який також закликав Президента скористатися правом вето.

Тим не менш, телеканал «ТЕТ», конфлікт якого з Національною Радою iз питань ТБ і РМ уже переріс у перманентний, вчора заявив про те, що «суворо дотримуватиметься норм оновленого законодавства». Відтепер, «ТЕТ» дублюватиме усі передачі російського виробництва, художні фільми, серіали та мультики. Разом з тим, керівництво «ТЕТу» продовжує вважати «норми тепер уже чинного Закону такими, що мають глибоко антидемократичний характер». «ТЕТ» також має намір активно долучитися до розробки нового законопроекту, а також запрошує всі ТРО «не залишатися осторонь цього процесу».

Підписавши цей Закон, Віктор Ющенко «одночасно з метою подальшого вдосконалення регулювання відносин у сфері телерадіомовлення», як говориться в заяві прес-служби Президента України, звернувся до прем’єр-міністра Юрія Єханурова з проханням забезпечити підготовку законопроекту про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення». «Це означає, що Президент та його оточення визнають, що законопроект містить деякі недоліки, — зазначив «Дню» директор Iнституту медіаправа Тарас Шевченко. — Відтак, він вирішує не гальмувати процес впровадження цього закону в дію, але одночасно просить уряд розробити зміни і доопрацьовувати текст».

Які саме проблемні моменти закону будуть доопрацьовані, можна тільки припускати. Тарас Шевченко прогнозує, що зміни, які доручено внести в даний закон, мабуть, будуть упроваджені вже новим парламентом, враховуючи те, що процедура розробки законопроектів в уряді є найдовшою, порівняно з іншими суб’єктами законодавчої ініціативи. «В принципі Президент міг би самостійно розробляти пропозиції і вносити їх в парламент — це б прискорило процес. Але уряд є бюрократичною установою, де кожний законопроект потребує схвалення багатьма інстанціями», — зазначає пан Шевченко. Проте депутати нинішнього скликання можуть реєструвати свої пропозиції щодо змін ухваленого Президентом Закону, і у випадку, якщо дійсно потребуватимуться нагальні рішення, то голосування може проводитись вже і цим парламентом. Наразі жодна з провідних медіаорганізацій України не планує проводити якісь кампанії чи заходи протесту. Зокрема директор Iнституту медіаправа, який активно виступав за ветування цього закону, вважає, що розмахувати далі руками немає жодного сенсу. «Тепер залишається думати, як з цим законом жити і працювати над реалізацією змін до нього», — вважає пан Шевченко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати