Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Сакральний парафраз

«Мексиканські та українські ікони очима українських художників»
26 лютого, 00:00
«ЗАКОХАНІ» ОЛЬГИ КРАВЧЕНКО

Під такою назвою в Національному музеї літератури України проходить виставка. Це спільний проект музею та Посольства Мексиканських Сполучених Штатів, у якому представлено понад 100 творів 28 українських іконописців.

Ікона — одна з найвищих виявів людської духовності. Як світове художнє явище (її відкрили ще на зорі християнства) поширюючись територією всієї Європи, ікона видозмінювалася в кожній країні, вбираючи культурні й філософські ідеї епохи, яку представляла. Основним натхненником українських іконописців упродовж багатьох століть виступала Києво-Печерська лавра. Кордони України завжди були відкриті і на Схід, і на Захід, завдяки чому національний іконопис поєднав у собі візантійські й католицькі тенденції. У XXI столітті особливо складною й актуальною стає проблема створення сучасної ікони. І хоча проект «Мексиканські й українські ікони у творчості українських іконописців» звучить незвичайно і дещо екзотично, об’єднує наші дві культури спонтанність, емоційність і щирість.

— Мексиканська іконописна традиція повертає нас у далеке минуле українського храмового мистецтва, — розповів «Дню» куратор проекту, асистент-стажист кафедри «Живопис і храмова культура» Національної академії образотворчого мистецтва й архітектури Дмитро Гордиця. — Саме тут відбувається священне поєднання двох різних культур. Це є нічим іншим, як щедрою духовною даниною істинній вірі, що проповідує ідилію сімейної єдності та цілісність вічних християнських істин. Мексика, Україна — майя, слов’яни, ацтеки, трипільці, охоронці Православ’я, римокатолики — всі трансформують своє земне буття через бійницю екзистенції у вищий світ.

Нині в різних країнах світу зростає інтерес до української ікони, латинська церква потроху повертається до східного обряду, а саме — до шанування ікон. Світ сакрального мистецтва повен різних дискусій про те, яким має бути іконопис у сучасному храмі. Напевно, це відбувається тому, що ікона — щось більше, ніж просто мистецтво. Від неї завжди чекали дива і перед іконописцем постійно поставало нелегке завдання — зобразити безмежний світ, використовуючи окремі символи та знаки.

Мексиканські ікони — це явище самобутнє й оригінальне. Це країна палаючого сонця, вогненного темпераменту і глибокої релігійності. У них читається глибинний зв’язок поколінь і надзвичайна сила духу мексиканського народу, що поєднує в собі дитячу наївність і водночас чуттєвість. Написані українськими художниками методами, властивими саме нашій храмовій школі, образи католицьких і православних святих пропагують істинність християнської традиції на міжконтинентальному світовому рівні та відкривають перед глядачем світ мексиканської ікони. Традиційні сюжети новими барвами й новими зусиллями розповідають нову історію, що почалася дві тисячі років тому.

На вернісажі голова Місії Мексики в Україні Сесар Оскар Окаранса Кастеньєда підкреслив: «Цей проект добре показує неоціненні зусилля українських творців, багато хто з яких уперше зображує святих, які є важливою складовою мексиканського суспільства, вкладені в пізнання та зближення двох народів».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати