Перейти до основного вмісту

Скандал в опері

Уперше прем’єра в Одеському театрі супроводжується... пікетами
09 липня, 00:00
ФОТО УНІАН

Найстарший на півдні України театр — Одеський національний театр опери та балету побачив за 120 років багато: війн, пожеж, бомбардування. Пережив період, коли на початку 90-х майно установи — сухозлітне золото й унікальне ліплення — відверто йшло наліво, бачив десятирічну реконструкцію. Проте свідком пікетів працівників театру з плакатами під своїми стінами будівля стала вперше. Із весни в Одеському оперному триває конфліктна ситуація, що розділила колектив храму Мельпомени. Велика частина колективу театру — 200 осіб, висловила недовіру своєму директору — нещодавно призначеному на цю посаду режисеру Сергію Проскурні.

Після закінчення ремонту 2008 року та привласнення театру статусу «національний», установу довго не могли перевести з комунальної власності в державну. Це переведення, згідно з новим статусом, обіцяло збільшення фінансування й додаткові пільги співробітникам. Коли переведення установи в держвласність було завершене, міністр культури й туризму Василь Вовкун підписав наказ про призначення на посаду директора Одеського національного академічного театру опери та балету Сергія Проскурні — радника міністра культури, члена Національної ради з питань культури. Контракт підписаний на п’ять років і набрав чинності 1 липня.

На думку противників нового директора, Проскурня навмисно здійснює політику знищення творчого колективу театру. Новому керівникові закидають те, що він хоче, аби театральна трупа була задіяна лише в третій частині від загальної кількості постановок.

— Проскурня, ні з ким не радячись, проводить конкурс диригентів, потім у новій постановці опери «Кармен» забороняє виступати солістам старшим за сорок років, — говорить Народна артистка України, керівник профкому театру Людмила Ширіна. — Це дискримінаційний захід, здатний призвести до серйозних наслідків.

Окрім того, колектив висловив обурення стосовно проекту «Ніч у театрі».

— З нинішнім керівником театру нас чекає сумнівна перспектива стати нічним клубом, — каже артист Леонід Бутенко. — Я не розумію, що це таке, коли концерт починається о 23:00.

Викликає багато питань у колективу й затіяне директором реформування репертуару театру. Зокрема, в згадуваній уже новій постановці «Кармен», прем’єру якої призначено на 10 липня, братимуть участь переважно зарубіжні артисти. Працівники одеського оперного вважають, що таким чином театр перетвориться з репертуарної установи на «прокатний майданчик».

— З 290 заходів, які планує провести Сергій Проскурня наступного сезону, всього лише 90 є власне виставами з репертуару театру, решта — заходи фірми Проскурня-продакшн, — заявив народний артист Анатолій Дуда.

Крім того, більшість співробітників Одеського національного академічного театру опери та балету збираються звернутися з позовом до суду з метою не допустити переведення театру зі статусу театрально-видовищної установи у розряд державного підприємства, що підкоряється Міністерству культури й туризму України.

— Зміна колишнього статусу театру призведе до порушення прав артистів, оскільки таким чином буде знято імунітет із штатних співробітників, — вважає артист театру Анатолій Дуда. — Після такого перетворення будь-якого співробітника можна буде звільнити й матиме значення не те, як ми співаємо, а те, як ми думаємо й за кого голосуємо.

Керівник Одеської області Микола Сердюк вважає, що у сварці між новим директором Одеського оперного театру Сергієм Проскурнею й частиною колективу винні не мистецькі, а суто фінансові розходження інтересів.

— Насправді незадоволена купка людей, бо все впирається у фінанси, — розповідає заступник голови альтернативного профспілкового комітету Оперного театру Юрій Краснієнко. — Щойно у фінансах почали наводити лад, відразу сама з’явилася опозиція. Людина прийшла нова, з новими ідеями. Нехай не так, як ми звикли, але люди йдуть до театру.

Сергій Проскурня вважає обвинувачення на свою адресу «надуманими».

— Зміна репертуару пов’язана з тим, що це неправильно, коли глядачів у залі менше, ніж артистів на сцені. Нові постановки потрібні. Дуже потрібні. «Ніч у театрі» — це точнісінько такий самий проект, як «Ніч у музеї». Тут буде все про театр і про ночі. Ми покажемо такі п’єси, як «Вальпургієва ніч», «Ніч на Лисій горі».

Керівник пов’язує невдоволення колективу зі своїми спробами навести лад у сфері фінансів.

— Коли я став керівником Одеської опери, вимагав надати звітність про продаж квитків у театрі. І вже наступного дня були проведені збори частини трудового колективу театру, на яких мені було висловлено недовіру. До мене в театрі не було ніякої звітності про продаж квитків. Я почав контролювати її й зараз театр перевиконав план удвічі. Ми планували заробити 20 тисяч гривень, але вже заробили майже вдвічі більше.

Члени колективу театру, незадоволені політикою нового керівництва, зібрали підписи під зверненням до центральних органів влади, в якому вони висловлюють думку більшості колективу театру про неправомірні дії Сергія Проскурні.

За словами незадоволеної частини колективу, якщо в семиденний термін в уряді не відреагують на їхні послання, то вони готові на рішучіші заходи.

— Ми готові піти на страйк, — розповів інспектор оркестру Григорій Буйницький. — Ми приходитимемо на роботу, сидітимемо, але не працюватимемо.

Альтернативна профспілка також написала свою петицію — на захист нового директора — і збирає підписи під нею.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати