Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Скромний ювілей

У Дніпрі будинок-музей Яворницького відзначив 30-річчя без «розпізнавальних знаків» — украдену 2017-го меморіальну дошку досі не відновили
07 листопада, 12:22

Будинок-музей академіка Дмитра Яворницького відзначає скромний ювілей. Три десятиліття тому цей красивий і старовинний особняк біля парку ім. Шевченка, в якому жив і працював невтомний дослідник історії запорізького козацтва, відчинив свої двері для відвідувачів. За цей час у будинку-музеї відбулося безліч просвітницьких заходів: лекцій, виставок, літературних і наукових читань, концертів відомих музикантів.

Однак ювілей затьмарений тим, що на фасаді будівлі музею до пам’ятної дати так і не відновили художній барельєф, який було вкрадено в ніч на 30 серпня 2017 року. Музейні працівники зверталися до експертів із проханням порахувати, скільки коштуватиме відновлення меморіальної дошки — в бронзі або в граніті. Їм назвали ціну — близько 10 тисяч доларів, враховуючи вартість матеріалу і художню роботу. Шанувальники Д.Яворницького були не проти «скинутися» на барельєф, але багато хто вважає, що буде правильно, якщо в цьому допоможе обласна влада, чиїм комунальним об’єктом і є будинок-музей. «Будинок-музей Д.Яворницького — пам’ятка  національного значення, і барельєф є його частиною, він внесений у паспорт, — каже завідувачка будинку-музею Яна Тимошенко. — Про що говорити, якщо нині на музеї немає навіть дошки, де написано, що це за музей і час його роботи. Її теж зламали вандали. Дошка була красива, зроблена «під бронзу», що і ввело їх в оману. Сам будинок-музей давно без реставрації. Абсолютно невідомо, коли ця проблема вирішиться». Поліція кримінальної справи за фактом розкрадання не припиняє, але й успіхів у розслідуванні поки що немає, говорить завідувачка. Містом прокотилася хвиля крадіжок меморіальних дощок і бюстів, встановлених на честь видатних людей, — усі вони безслідно зникли і, найвірогідніше, були розбиті і здані на металобрухт.

І все-таки, незважаючи на нелегкі умови роботи, будинок-музей, який є філією Дніпровського національного історичного музею ім. Яворницького, продовжує свою подвижницьку діяльність. 30-річчя будинку-музею «козацького батька» співробітники садиби відзначили святкуванням, на яке запросили друзів, — учених, краєзнавців, культурних і громадських діячів, музикантів. На святкуванні виступили групи «Вертеп», фольклорно-обрядовий театр «Родослав», бандурист М. Шапа, студентська група «Паростки».

Співробітники музею планують записати цикл інтерв’ю на тему: «Яке значення для нас має садиба Яворницького?» Є й ще одна цікава задумка — відтворити фігуру господаря будинку Дмитра Івановича Яворницького на ґанку садиби, де він полюбляв відпочивати.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати