Скривджений Фемідою
Фонд держмайна хоче захиститися від «неправильних позовів»Фонд державного майна звернувся до Кабінету Міністрів з проханням підготувати зміни до законодавства, що регулює судові спори в сфері приватизації. ФДМ пропонує обмежити право громадян подавати позови до судів з метою припинення конкурсів з продажу державних підприємств.
Більшість позовів громадян проти Фонду держмайна стосувалася порушення їхнiх прав як акціонерів. У суді такі громадяни, як правило, вимагають скасування підсумків конкурсу з приватизації підприємства або зміни умов продажу. У судах такі позивачі вдаються до послуг досить дорогих адвокатів, і юристам ФДМ буває досить складно довести абсурдність вимог. «За такими нікому не відомими людьми завжди стоять великі компанії з мільйонними оборотами. Вони платять людям за те, щоб ті зірвали конкурс», — упевнений в.о. голови Фонду Михайло Чечетов (на фото). Він побоюється, що найближчим часом нові конкурси на купівлю великих підприємств зриватимуться або затримуватимуться через суд.
Цивільні суди, приймаючи позов проти Фонду держмайна, на період розгляду можуть припиняти проведення приватизації того або іншого підприємства. Суддя звичайного районного суду рідко є фахівцем в царині арбітражного права, і йому треба досить багато часу, щоб розібратися в тонкощах справи. На це йде іноді кілька місяців. Частіше за все, тим, хто реально стоїть за таким позовом, лише цього і треба. «Іноді потенційний покупець не має коштів на момент оголошення конкурсу, але сподівається, що через деякий час гроші з’являться. Він у такому випадку робить все, щоб затримати підбиття підсумків конкурсу», — каже в.о. голови ФДМ.
Найяскравішим прикладом судового позову з участю «скривджених» акціонерів стала нещодавня приватизація одного з найбільших промислових підприємств країни, Харцизького трубного заводу. Конкурс з продажу цього велетня виграла корпорація «Індустріальний Союз Донбасу», що запропонувала за 76-відсотковий держпакет акцій 126 мільйонів гривень. До конкурсу не було допущено ВАТ «Полтавський ГЗК» внаслідок невідповідності вимогам до промислового інвестора. ПГЗК мав у своїй структурі невелике виробництво водопровідних труб, але в ФДМ порахували, що цього недостатньо, щоб претендувати на купівлю монополіста на ринках СНД з випуску труб великого діаметра. На етапі передачі пакету переможцю конкурсу процес було заблоковано цивільним судом. Позов до ФДМ був поданий акціонером Полтавського ГЗК Нелею Вершиніною, яка вважає, що Фонд неправомірно не допустив ПГЗК до приватизації ХТЗ. Пані Вершиніна вважає, що таким чином були обмежені її права як акціонера. Цікаво, що інтереси скромної громадянки на суді захищали юристи одного з столичних банків. Після кількох засідань суду Неля Вершиніна, що вже прославилася до того часу на всю країну, несподівано забрала свій позов. Перед цим юристи Вершиніної намагалися перенести слухання справи до Радянського суду Києва.
Але відразу після цього Радянський суд столиці починає розгляд нового позову у справі про конкурс з продажу ХТЗ. Позов цього разу надійшов від ПГЗК і ще одного акціонера Полтавського ГЗК, Станіслава Пруднікова. Він також домагався скасування рішення конкурсної комісії ФДМ про визнання переможцем корпорації «Індустріальний Союз Донбасу». Цікаво, що відповідачами за позовом були не тільки сам ФДМ, але і чотири його працівники, що входять до конкурсної комісії. Тобто в звичайному цивільному суді судяться звичайні українські громадяни, але насправді йдеться про продаж державою найбільшого підприємства і величезні гроші.
У проміжку між позовами Фонд держмайна встиг передати держпакет акцій ХТЗ в розпорядження «Індустріального Союзу Донбасу» і отримати гроші до бюджету. Але ситуація навколо конкурсу, що вже минув, залишається напруженою. Подібні випадки в практиці Фонду держмайна стали швидше правилом, ніж винятком. Незадоволені акціонери знаходяться після кожного конкурсу щодо великого підприємства. Так було зi спробами приватизувати «Рівнеазот», Балаклiївський цементний завод, «Запоріжсталь». Все ускладнює той факт, що позови розглядають не в господарському суді, а в звичайному цивільному. Судді керуються передусім законодавством, яке регулює відносини фізичних осіб, і яке, природно, зорієнтоване на захист громадянина. Хоча реально в більшості випадків йдеться про спір за права юридичної структури, що програла в конкурсі.
У зверненні до Кабінету Міністрів Фонд держмайна просить розробити такі зміни до законів, які б забороняли цивільним судам розглядати справи про приватизацію. «Все, що стосується претензій до проведення конкурсів, повинно розглядатися в господарських судах, де судді знають тонкощi арбітражного права», — вважає Михайло Чечетов. Звернення ФДМ розглядатиметься на одному з найближчих засідань Кабінету Міністрів. А на сьогоднішній день, напередодні великих конкурсів з приватизації обленерго і «Укртелекому», навіть продаж цих велетнів може бути оскаржений будь-яким громадянином, який навіть не обов’язково є акціонером цих підприємств. Загроза майбутніх скандалів виглядає вельми реальною.