Соло виконує хор
Сьогодні на сцені Національної опери відбудеться унікальний концерт-бенефіс
Відтоді колектив переживав різні періоди — розквіту і затишшя, — але щоразу значно розширявся і ускладнювався його репертуар. Знаменна подія сталася в 1953 році, коли Київський театр отримав статус Національного і став нарівні з Великим і Маріїнським театрами.
Майже півстоліття хор Київської опери очолює Лев Венедиктов, під керівництвом якого він став високопрофесійним і яскравим творчим колективом. Хорові постановки, створені Львом Миколайовичем в операх «Тарас Бульба» Лисенка, «Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського, «Борис Годунов», «Хованщина» Мусоргського, «Євгеній Онєгін», «Пікова дама» Чайковського, «Аїда», «Набукко», «Травіата», «Реквієм» Верді та ін., відрізняються не тільки досконалістю звучання, а й монументальністю, динамікою, глибиною проникнення в авторський задум. З творів української духовної музики XVIII—XX століть (Березовського, Бортнянського, Лисенка, Стеценка) було створено цікаві а-краплинні програми. Сьогодні хор складається з 117 чудових співаків, і це дійсно «зоряний» склад. Музичні критики, не змовляючись, зазначають, що це один із кращих хорів Європи.
За словами примадонни Національної опери України Марії Стеф’юк, виступати з нашими хористами — величезна насолода для всіх солістів. Заслуга Венедиктова в тому, що він зумів не тільки підібрати прекрасних співаків, розкрити їхній творчий потенціал, а і як педагог допомагає правильно поставити голос вокалісту. Зауваження Льва Миколайовича завжди конкретні, йдуть на користь справи.
— За останні 135 років хор уперше дає концерт-бенефіс, будучи головною дійовою особою програми, — сказав Лев Венедиктов напередодні виступу своїх підопічних. — Адже, як правило, ми служимо фоном для солістів, оркестрантів. Я дуже хвилююся. По-перше, закінчується сезон, з’явилася певна втома у співаків. По-друге, більше половини колективу — молодь (25-30 років). Для них даний виступ — серйозний екзамен. Я ж себе вважаю «мамонтом» і часом сам не вірю, що вже 50 років працюю в Національній опері України. Готуючи програму для вечора, я спробував показати широкий діапазон можливостей нашого хору. В концерті буде виконано: вердіївські «Чотири духовні п’єси», сцени з опер «Аскольдова могила» Верстовського, «Борис Годунов» Мусоргського, «Князь Ігор» Бородіна, «Сільська честь» Масканьї, поема-кантата «Хустина» Ревуцького, «Жертва вечірня» Чеснокова, «Свята любов» Свиридова. Разом із хором у супроводі симфонічного оркестру театру під керівництвом Володимира Кожухаря виступлять солісти Марія Стеф’юк, Світлана Добронравова, Олександр Дяченко, Богдан Тарас, Микола Хорунжий і Маріан Талаба.
Такої програми публіка ще не чула. За словами Льва Венедиктова, він сподівається, що його колектив не тільки не розчарує шанувальників опери та хорового співу, а й поповнить ряди своїх шанувальників.