Солодке море
У Києво-Печерській лаврі відкрилася виставка «Медовий Спас»
Пахощі медового Спасу розносяться далеко навколо Лаври. Від «Арсенальної» аж до церков стоять жінки із букетами чорнобривців, полину, чебрецю і ще десятків трав, які прийнято ставити в хаті на свято. Ще метрів за п’ятсот до дальніх печер до терпкого запаху полину й м’яти додається гул голосів і ледь відчутний аромат свіжого меду: учора тут відкрилася медова виставка-ярмарок.
Яких тільки солодощів не привезли пасічники! Із Полтавщини, Вінничини, Одещини, Миколаївщини, Криму — чи не з усіх регіонів до столиці приїхав мед: із липи і гречки, із травневого різнотрав’я, з меліси, цикорію, чебрецю, шавлії, лаванди, конюшини, коріандру, шипшини і навіть японської софори. Навколо лотків гудуть бджоли і голосніше — люди: «А це з чого? Скільки? Дайте спробувати!» Меду на пробу продавці не шкодують, тільки встигай підставляти руки: обережно зливають запашний і теплий нектар із ножа чи ложки на зап’ясток і тут же набирають солодощів із іншого відерця... Вийти з ярмарки без меду просто неможливо!
Виставка розтягнулася на кілька алей, між лотками поважно походжають жінки, метушаться діти — тягнуть батьків до столиків із повними меду баночками-ведмедями: і до світлих, майже білих липових та акацієвих, і до темних, аж зеленуватих, гречаних, і до янтарно- золотистих квіткових медів. Лотків так багато, що черг немає. І тим не менше продавці відзначають, що цього року на виставку вже з першого дня приходить значно більше людей, ніж у попередні роки. «А сьогодні, на свято, взагалі нема коли вгору глянути, — аж із гордістю говорить пасічник із Чигирина. — Візьміть оцей, гречаний: такого у нас в області більше ніде немає!» Ну як тут відмовишся?
Справедливо казали в давнину — на перший Спас і жебрак меду спробує. Нині ароматні солодощі по кишені кожному: найрізноманітніші стільники — в середньому 5—7 гривень за штуку, відерця та баночки по 7—15 гривень, більший посуд — по 30 гривень. За літр чи велику банку, звичайно, доведеться платити більше, але відвідувачів це не засмучує: багато хто приходить зі своєю тарою, куди мед розливають великими ковшами із бідонів, і потім зважують саме ту кількість, яку людині треба. Завітайте на солодку ярмарку до Києво-Печерської лаври — не пошкодуєте.