США чекають від України аргументів
Питання «Vanco Energy» обіцяє стати одним із найгостріших у цьогорічному Вашингтонському діалозі, вважають експертиУчора розпочало роботу третє засідання українсько-американської комісії зі стратегічного партнерства. У Міністерстві закордонних справ України його назвали «одним із найбільш значимих зі всіх запланованих зовнішньополітичних подій першої половини 2011 року».
У рамках засідання комісії, яку з американського боку очолює державний секретар США Гілларі Клінтон, Україна планує обговорити поточний стан справ і перспективи співпраці в таких сферах, як розвиток демократії й захист громадянських свобод, торговельно-економічні відносини й підтримка Вашингтоном системних її соціально-економічних реформ, взаємодію в енергетичній, науково-технічній і оборонній сферах.
Як повідомляє Департамент інформаційної політики МЗС, вперше в історії двосторонніх стосунків з українського боку в переговорах візьме участь досить представницька делегація високо посадовців. Під керівництвом міністра закордонних справ Костянтина Грищенко у Вашингтон поїхали перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова, міністр юстиції Олександр Лаврінович, замміністра оборони Борис Андресюк, заступник міністра економічного розвитку та торгівлі Василь Мармазов, замміністра закордонних справ Олександр Горін.
У цілому діалог із США вестимуть 14 українських чиновника, три з яких представлятимуть інтереси вітчизняного енергоринку: міністр енергетик і вугільної промисловості Юрій Бойко та його заступник Володимир Макуха, а також голова Нацкомісії регулювання електроенергетики Сергій Тищенко.
Така «енергетична більшість» в українській делегації, як прокоментував «Дню» учасник засідання українсько-американської комісії зі стратегічного партнерства 2009 року, уповноважений екс-президента України Віктора Ющенка з енергетичної безпеки, експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський, цілком виправдана. Адже питання розвитку енергоринку в українсько-американському діалозі вже декілька років поспіль є пріоритетним. «Сьогодні енергетика — це стратегія розвитку будь-якої країни, втому числі й України. Штати це дуже добре розуміють, тому зацікавлені поставити українсько-американський діалог на практичну основу», — коментує Соколовський.
Енергетичні питання, які з року в рік обговорюють українські та американські посадовці за круглим столом у Вашингтоні, зі слів Соколовського, в цілому незмінні: розвиток енергетики, зокрема, ядерної; диверсифікації поставки в Україну нафти і газу, в рамках підтримки США проекту євразійського нафтотранспортного коридору через використання трубопроводу Одеса — Броди в аверсному режимі; розробка альтернативних джерел енергії в Україні, а також питання енергозбереження та енергоефективності. Цікавою темою для обговорення є також українсько-американська співпраця в рамках добування шахтного газу метану. «Попри те, що Україна вже сторгувалась з Росією за поставку газу метану, що я вважаю «абсурдним» та «ганебним» явищем, ми повинні переймати той колосальний досвід, яким володіють Штати в цій сфері», — переконаний Соколовський.
Також у порядку денному українсько-американського діалогу обіцяють з’явитися досить «гарячі» питання. Цілком очевидно, на думку Соколовського, постане обговорення ситуації з компанією «Vanco Energy». «Не кажу, що сама «Vanco Energy» не дала підстав для претензій, але зрозуміло, що угода 2007 року з боку України була зроблена некоректно. Що, власне, й дало змогу певним «кмітливим» людям передати права на розробку шельфу від «Vanco Energy» до «Vanco Прикерченська», — каже експерт. Остання ж, за словами Соколовського, не викликає «жодних позитивних емоцій». «Це — «роги і копита», без грошей, без технологій без нічого», — каже він. Тож українській делегації нині доведеться аргументовано пояснити американцям, що сталось з «Vanco Energy». Адже, зі слів Соколовського, «від того, як буде врегульоване це питання, залежатиме ставлення до українського енергетичного ринку американської сторони, а відтак і дуже багатьох інших інвесторів і держав».
Чи не вперше в рамках українсько-американського діалогу цього року може голосно прозвучати питання розробки сланцевих родовищ, переконаний співрозмовник «Дня». «І минулого року йшлось про інтерес України в добуванні сланцевого газу та готовність американської сторони поділитись досвідом у цьому, однак якось поміж іншим, — розповідає Соколовський. — Гадаю, на цьогорічному засіданні, після гучної демонстрації усьому світу, здобутків США в освоєнні сланцевих родовищ, а також старту декількох проектів розробок українських сланцевих родовищ американськими компаніями, це питання може прозвучати більш чітко», — вважає експерт.