Перейти до основного вмісту

Світ «Он-ландії»

В Україні запрацювала Коаліція за безпеку дітей в інтернеті
17 квітня, 00:00

Часто інтернет люблять порівнювати з лісом: у ньому є все, що потрібно і не потрібно, тут легко заблукати, можна наразитися на небезпеку і знайти багато чого корисного і не дуже. «Не дуже» — це більше стосується дітей, які некритично сприймають більшість інформації. Європа, як завжди, швидше за нас звернула увагу на небезпеки, які чигають на дітей, котрі користуються інтернетом і комп’ютером узагалі: нині близько 30 країн створили в себе спеціальні ресурси (веб- сайти), на яких діти можуть почерпнути корисну інформацію і засвоїти основи безпечної роботи в інтернеті. Нещодавно такий сайт створили й в Україні. Це — «Он- ландія» (www.safetyonline.org.ua). Запустили проект — і запрацювала новостворена Коаліція за безпеку дітей в інтернеті. До неї увійшли дуже серйозні недержавні організації, такі як Всеукраїнська мережа по боротьбі з комерційною сексуальною експлуатацією дітей, Міжнародна школа рівних можливостей, Інститут інформаційного суспільства, Інтернет-асоціація України, програма Microsoft «Партнерство в освіті», «Укртелеком», персонально народний депутат, лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук та інші.

— Я працювала з дітьми- бродяжками, які вчинили злочини, і бачила на прикладах їхніх доль, як жорстокість негативно впливає на їхню психіку, — розповіла на презентації проекту психолог Леся Зуб. — Нині в інтернеті можна багато знайти такого негативу, бо, як відомо, заборонене і те, що викликає гострі відчуття, притягує дитину. Тому батькам слід пильнувати, які сайти відвідують їхні діти, чим вони цікавляться, скільки часу проводять за комп’ютером. Тим більше, що нині серед підлітків актуальним є культ жорстокості: у багатьох комп’ютерних іграх є такі правила, що аби перейти на новий рівень, потрібно когось убити. Така практика дуже негативно проявляється в їхньому дорослому житті. А оскільки правоохоронні органи не можуть усе контролювати, то слід до цього долучити громадськість.

На жаль, так виходить, що дедалі частіше в інтернеті та ЗМІ пропагується культ насилля та жорстокості (кримінальні новини, скандали, вживання нецензурщини тощо). Торік Інститут соціальних досліджень НАНУ провів дослідження ставлення людей до жорстокості в ЗМІ. З’ясувалося, що 34% українців вважають, що те насилля, котре ми бачимо на екранах — це нормально, змінювати в інформаційній політиці країни нічого не потрібно. За заборону насилля в ЗМІ та інтернеті висловився кожен другий. Виходить, що самі дорослі нерідко не розуміють небезпеки для дітей від споглядання сцен насильства чи вбивства.

— Потрібно вчити й дорослих, адже й вони почасти не вміють безпечно користуватися інтернетом, тож не мають що передати своїй дитині, — вважає голова Всеукраїнської мережі по боротьбі з комерційною сексуальною експлуатацією дітей, радник міністра внутрішніх справ Катерина Левченко. — Уроки інформатики мають давати дітям такі знання, але, на жаль, те, що діти на них засвоюють, далеке від того, що їм стає в пригоді в реальному житті: що потрібно знати — того немає в шкільних підручниках, а що не потрібно — діти вчать... Оскільки держава має протидіяти розповсюдженню насильства, незабаром в МВС буде створено спеціальний підрозділ по боротьбі з кібер- злочинністю — це буде абсолютно новий напрям роботи міліції.

Цільова аудиторія сайту «Он-ландія» — це передусім 7—14-річні школярі. Саме для них фахівці писали такі правила безпечного користування інтернетом: «Зберігати свій пароль в таємниці», «Розповідати батькам про проблеми й користуватися їхньою підтримкою», «Не відвідувати небезпечні сайти». А пораду від себе дав співак Святослав Вакарчук:

— Дітей можна легко обманути, тому ніколи не треба повідомляти в інтернеті свою адресу, імена і телефони. Навчаючи дітей безпечного користування інтернетом, ми можемо так зберегти душі дітей, — вважає він.

«Он-ландія» — це перший проект, спрямований на захист інформаційного простору дитини. Попереду — ще багато нових, оскільки життя щодня кидає людям нові виклики і вони стосуються майбутнього наших дітей. Головне — не уникати їх, вважаючи, що з дитиною нічого не трапиться, а вчитися самому і давати знання своїй дитині. Тільки щоб вони були на добро.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати