Тема євроінтеграції — як частина підвищення кваліфікації
У Донецьку вже дев’ять років діє програма щодо ознайомлення громадськості з питань наближення до ЄС та євроатлантичного співробітництва
Принцип починати з маленького, з основ — дуже показовий у євроінтеграційному русі України. Нещодавно «День» писав про те, що міський голова Сум Геннадій Мінаєв ухвалив рішення у місті піднімати поряд із прапором України під час урочистих заходів прапор ЄС. А от на Донеччині, наприклад, уже дев’ятий рік під час курсів перепідготовки та підвищення кваліфікації держслужбовців та працівників місцевого самоврядування при Донецькій обласній державній адміністрації діє програма щодо ознайомлення громадськості з питань євроінтеграції та євроатлантичного співробітництва. Такі зустрічі відбуваються раз-два на місяць і охоплюють тренінги та курси перепідготовки різних категорій. Нещодавно тренінг відвідали сільські голови та секретарі селищних рад. Ми поцікавилися, якими «бронебійними» аргументами пан Ігор переконує свою аудиторію і який результат отримує.
Ігор ТОДОРОВ, професор кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Донецького національного університету, заступник директора науково-інформаційного Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної співпраці, голова Донецького відділення науково-дослідницької громадської організації Українська асоціація європейських студій, заступник голови координаційної ради громадської ліги Україна-НАТО, член Донецького відділення Наукового товариства Шевченка:
— Ми постійно працюємо у напрямку інформування, пропаганди європейських цінностей і користі від європейської інтеграції. Мене запрошують читати лекції про європейську інтеграцію України вже третій рік. Даю загальні відомості про ЄС і те, чим займається наша держава протягом 15 років. Специфіка полягає у тому, що ставлення до європейської інтеграції та до ЄС у голів сільських рад достатньо прохолодне. Але я акцентую увагу на тому, що цей курс закріплено державою, і відповідно громадяни та органи влади мають реалізовувати відповідні акти. Іншого шляху у нас не передбачено, і Президент про це каже (на кожній лекції я завжди наводжу слова Президента про це). Практика свідчить, що саме нижча ланка, секретарі сільських рад, є дуже відкритими до такої інформації.
Я використовую і такий «інформаційно-пропагандистський» момент: брошурку, випущену представництвом ЄС, де зазначено, що дасть Україні Угода про асоціацію, зокрема щодо прав споживачів, зовнішнього середовища, юридичних прав людини тощо. Ці всі засади дуже корисні для практичної роботи держслужбовців. Саме розуміння цього в кінці занять дає позитивний «фідбек». Я намагаюся наводити приклади з життя наших сусідів та прибалтійських колишніх радянських республік. Сам процес інтеграції дозволяє підвищувати стандарти життя. Люди розуміють, що європейська інтеграція — не самоціль, а засіб зробити життя в нашій країні людським. І саме це сприймається позитивно. Хоча скепсис, звісно, існує, але він, передусім, стосується загальної політичної ситуації в Україні. Я у свою чергу скажу, що попри всі політичні проблеми в Україні Угода про асоціацію отримає цивілізоване русло, і користь від неї отримає не лише держава, а кожен громадянин.
До речі, минулого тижня я був на Безпековому форумі, на якому виступав заступник голови Європейської народної партії, яка має фракцію у Європарламенті, а також колишній міністр закордонних справ Польщі. Вони обидва казали про те, що Україні дуже пощастило, бо реалізація Угоди про асоціацію — це 50% майбутнього вступу у ЄС. Таких угод їхні країни, коли отримували членство країн ЄС, не мали. Ще хотів би звернути увагу на те, що в нашій країні звучить багато слів щодо покращення життя, але практика свідчить, що обіцянки Президента не є юридично зобов’язуючими. А-от міжнародну угоду повинні виконувати. Саме завдяки міжнародним зобов’язанням Україна буде вимушена робити кроки, які спрямовані на підвищення стандартів життя.
До слова, на наше питання щодо того, чи може прапор ЄС на сільській раді на Донеччині, подібно тому, як це зробили у Сумах, підвищити інформаційне позитивне поле на локальному рівні, Ігор Ярославович відповів позитивно: «Хороша ідея, потрібно буде взяти на замітку. Адже це не тільки прапор ЄС, це ще й прапор Ради Європи, в яку входить Україна».