Триває підготовка запуску ракети «Антарес»
Карантин не завадив співпраці України та США у космосіЧерез посилені карантинні заходи та для недопущення зриву підготовки чергової місії на Міжнародну космічну станцію, американська компанія Northrop Grumman відправила до Києва чартерний літак, аби забрати українських фахівців, які беруть участь у підготовці запуску ракети «Антарес». Зазвичай, українські спеціалісти діставалися до Америки регулярними рейсами. Однак регулярне пасажирське авіасполучення в Україні було припинено з 17 березня. Аби чартерний літак не летів з Вашингтона у київський аеропорт «Бориспіль» порожнім, сторони погодили евакуацію громадян України з Америки. Представники компанії Northrop Grumman відгукнулися на пропозицію дипломатів з Посольства України в США і забрали 15 українців, які застрягли в США через карантин. До України доставили людей, які вимагали невідкладної медичної, фінансової або побутової допомоги. Зворотнім рейсом українські спеціалісти космічної галузі успішно прибули до США, де розпочнуть виконання планових робіт з підготовки ракети— носія «Антарес».
Міжнародна космічна станція, де живуть і працюють від 3 до 6 членів екіпажу, залежить від доставки вантажів із Землі. Американська корпорація Orbital Sciences Corporation, яка входить до складу корпорації Northrop Grumman, багато років співпрацює з українськими спеціалістами за проєктом ракети— носія «Антарес». Ця ракета на замовлення NASA два рази на рік доставляє вантажі на МКС. Чергова місія NG— 14, для підготовки якої було доставлено у США українських спеціалістів, запланована на 7 вересня 2020 року.
Але виникли певні перешкоди через карантин. Як повідомили у дніпровському КБ «Південне», зараз з урахуванням епідемії коронавірусу, підприємство перебуває у стані простою з 1 квітня 2020 року. Спеціалісти, там де можливо, перейшли на дистанційну роботу. У штатному режимі з дотриманням вимог карантину працюють лише співробітники, на яких покладено забезпечення функціонування критичної інфраструктури та надважливих проєктів.
«Наші спеціалісти беруть участь у підготовці та здійсненні запуску ракети «Антарес». Завод «Південмаш» виготовляє основну конструкцію першого ступеня, а ми забезпечуємо авторський супровід. Фактично це один із ступенів ракети «Зеніт». Наші фахівці потрібні там тому, що виникають різні ситуації при збиранні, підготовці і запуску ракети. У нас в КБ теж засідає велика група підтримки, яка спостерігає за запуском у режимі онлайн», — розповідає прессекретар КБ «Південне» Анатолій КАРМАНОВ.
За його словами, участь у проєкті «Антарес» надає певні кошти як заводу «Південмаш», так і КБ «Південне». Зараз в умовах карантину та простою співробітники КБ отримують дві третини окладу.
Проєкт «Антарес» вважається вдалим прикладом кооперації підприємств космічної галузі України в міжнародних космічних проєктах та успішної діяльності на світовому ринку. Ракета— носій «Антарес» складається з двох ступенів та космічного вантажного корабля Cygnus. Основну конструкцію першого ступеня PH «Антарес» розробило КБ «Південне», а виготовив «Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» у кооперації з іншими українськими підприємствами. Підготовку ракети— носія «Антарес» до пуску, її випробування та пуск виконують за участю спеціалістів КБ «Південне», ВО «Південмаш» і НВО «Хартрон— АРКОС».
Як повідомляють у дніпровському КБ «Південне», усього для доставки вантажів до Міжнародної космічної станції було здійснено 13 місій за допомогою ракети— носія «Антарес». Остання з них успішно стартувала 15 лютого цього року з Центру космічних польотів на острові Уоллопс (штат Вірджинія, США). Вона вивела на орбіту автоматичний вантажний корабель Cygnus, що доставив на станцію корисний вантаж масою 3750 кг. В тому числі, мобільну лабораторію SpaceLab для вирощування тканин і клітин — швидкодіючу високопродуктивну платформу для проведення складних біологічних експериментів в умовах космосу.
Такі експерименти відіграють важливу роль для визначення впливу мікрогравітації на фізіологію людини. На МКС згодом буде доправлено і космічну теплицю Plant Habitat— 02, у якій вирощуватимуть редьку як експериментальну рослину. Вирощування продовольчих культур у космосі — необхідна умова для майбутніх польотів на Місяць і Марс. Також під час місії заплановано дослідження та ряд експериментів з вивчення впливу високих температур на різні матеріали в умовах космосу.