«Цікаві задуми» ЦВКа
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040219/429-2-1.jpg)
Сьогодні, за словами новоспеченого члена ЦВК народного депутата Сергія Ківалова, можливо, відбудеться голосування щодо претендентів на два крісла в Центрвиборчкомі, що залишилися вакантними. Оскільки, як уже говорилося, пан Ківалов багатьма розглядається як наступник екс-голови ЦВК Михайла Рябця, кореспондент «Дня» запропонував йому поділитися своїм баченням місії ЦВК.
— Ще до голосування в парламенті щодо ротації членів ЦВК ряд аналітиків пропонували вас на роль голови цього органу. Так і буде?
— Голову ЦВК обирають її члени таємним голосуванням за допомогою бюлетенів, і говорити заздалегідь, кого вони оберуть, було б неправильно. Дуже бажано, щоб голову обирали вже після того, як ЦВК сформується на 100%, тобто після того, як будуть заповнені дві вакансії, що залишилися. Якщо трапиться навпаки, майбутньому голові працюватиметься важче.
— Які кандидатури можуть бути запропоновані главою держави на ці дві посади?
— Можна прогнозувати, що голосування буде складним. Як на мене, було б непогано, щоб і опозиція отримала одне або два місця в ЦВК. У вівторок багато обговорюваних претендентів набирали понад 300 депутатських голосів. Це свідчить про те, що парламентарії судили передусім за професіоналізмом кандидатів. Хотілося б, щоб так було і цього разу.
— Якими ви бачите завдання оновленого Центрвиборчкому на найближчу перспективу?
— Думаю, більше уваги потрібно приділити виборам до місцевих рад. Ці вибори до сьогодні залишалися якось осторонь на фоні загальнонаціональних. Їх організацією, по суті справи, займалися лише місцеві органи влади. Вважаю, що тут треба змінити акценти — Центрвиборчком повинен активно стежити за місцевими виборами, роблячи все можливе, щоб вони проходили демократично і прозоро.
— Частина опозиції заявляє, що від новопризначеного складу ЦВК не варто чекати політичної неупередженості. Дехто навіть говорить, що нова команда прийшла з однією метою — фальсифікувати результати всенародного волевиявлення на виборах президента в інтересах нинішньої влади. Ваші контраргументи?
— Для мене очевидно — ніякої фальсифікації на виборах президента України 2004 року не буде — це повністю виключено.
Щодо протидії можливої фальсифікації у нас взагалі є цікаві задуми — піти від старої системи голосування і застосувати абсолютно нову, яка зараз активно приживається в Європі та Північній Америці. Я маю на увазі електронну систему голосування. Тоді не лише відпаде потреба друкувати гори бюлетенів, але й усякі маніпуляції з голосами стануть неможливими. Для зміни всієї системи, включаючи випробування нових методів роботи, піде кілька років. Однак я впевнений, що ми це зробимо.
— Технічні новації, про які ви говорите, можуть бути впроваджені в кращому випадку до парламентських виборів 2006 року. А до президентських — трохи більше півроку...
— Ці вибори доведеться проводити на старій базі.
— Що, по-вашому, ще можна і треба зробити, щоб вибори 2004 року пройшли так, щоб кожен із кандидатів отримав ту кількість голосів, яку було реально віддано за нього виборцями?
— Треба, щоб усі члени виборчкомів були виключно добросовісними. По-друге, всі процедури повинні відбуватися прозоро. Думаю, що за такого рівня суспільної уваги до виборів глави держави, який у нас очікується, хоч яка-небудь суттєва фальсифікація неможлива в принципі. Сьогодні одне з головних завдань, які нам потрібно вирішити в ході підготовки до виборів — це забезпечення таких умов роботи для членів ЦВК, щоб ніхто із зацікавлених осіб не міг вплинути на рішення, що приймаються ними.