Цiна «чорного хліба»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010908/4161-2-1.jpg)
Звісно, представники ЗМІ покидали «поле бою» з великим небажанням і першу, переповнену спеціальною термінологією, доповідь начштабу рятівників Ігоря Смоланова про хід рятувальних робіт їм усе ж таки вдалося заслухати. Відома раніше інформація підтвердилася: причиною трагічного випадку 19 серпня стали два вибухи метану, приблизно на стику 15-ї західної лави М3 і конвеєрного штреку. Перший, як з’ясувалося, стався у верхній частині лави і був незначним. Другий — у нижній частині і призвів до таких страшних наслідків. За словами І. Смоланова, джерела загоряння поки що не виявлено і, таким чином, остаточні висновки про причини аварії робити ще рано.
Радує, що в ході рятувальних робіт (до речі, в них брали участь 200 шахтарів і 150 рятувальників) ніхто не постраждав. Щоправда, І. Смоланов зазначив, що якби шахта була оснащена всім необхідним для проведення рятувальних робіт, то «рятівники не були б змушені втрачати час» і, ймовірно, спрацювали б ефективніше. Реакція О. Дубини була швидкою: «Перевірити наявність на шахтах потрібного обладнання. Якщо його немає — визначити терміни оснащення шахт. За умови невиконання — заборонити роботу на шахтах», — розпорядився перший віце-прем’єр.
Слід зазначити, що на сьогодні ситуація на місці аварії все ще небезпечна. «Вміст кисню і метану — 2% і 90% відповідно», — сказав начштабу рятувальників. Крім того, в ході робіт виявлено розжарені тліючі головешки, що може призвести до нових прикрощів.
Після закінчення наступної короткої доповіді, в якій було представлено попередній висновок експертної комісії, настійливо запропонували журналістам покинути зал засідання. Щоправда, наостанку люб’язно пообіцяли запросити всіх бажаючих «відвідати» другу частину засідання для висвітлення більшою мірою загальної проблеми виробничого травматизму на українських підприємствах. Можливо, це було викликане персоною третього доповідача — голови ради орендарів шахти ім. Засядька Юхима Звягільського.
Цікаво, що цього разу кільком журналістам удалося уникнути долі «колег-вигнанців» і залишитися в залі. Як сказав «Дню» один із них, у ході свого виступу Ю. Звягільський подав дані, згідно з якими було дотримано всіх основних правил безпеки роботи на шахті (до речі, представники Держнаглядохоронпраці схильні твердити протилежне). За його словами, за останні два роки (нагадаємо, що 24 травня 1999 року внаслідок вибуху метану на тій же шахті загинуло 50 осіб) було здійснено переоснащення шахти сучаснішим обладнанням. Ю. Звягільський сказав, що за цей час задля безпечного вуглевидобутку АП «Шахта ім. А. Ф. Засядька» витратила 11 млн. 430 тис. грн. «власних грошей». Більше того, як твердить народний депутат, підприємство здійснює роботу з низкою НДІ щодо розробки нових технологій безпеки у 18 напрямах і щорічно витрачає на це майже 1 млн. грн. На його думку, аварія сталася в той момент, коли шахта була в режимі «ремонтного стопу» (в цей невід’ємний момент процесу вуглевидобутку прилади, що контролюють рівень метану, відключаються).
У той же час, як повідомили «Дню» в Держнаглядохоронпраці під час з’ясування причин аварії інспектори виявили 428 порушень, з них 50 — пилогазового режиму і 31 — під час проведення гірничих робіт. За словами Ю. Звягільського, «основну їхню масу було усунуто на місці» в присутності цих же інспекторів. «Уже 60 інженерно-технічних працівників отримали адміністративне стягнення. Іще 5 звільнені», — відзвітував Ю. Звягільський перед О. Дубиною. У кінці доповіді Ю. Звягільський спростував обвинувачення в тому, що начебто аварія на шахті сталася внаслідок «гонки за показниками», заявивши, що хоча із січня по серпень норми вуглевидобутку, дійсно, зросли (із 1736 тонн — до 2800), робочий процес відповідав усім необхідним вимогам. Щоправда, О. Дубина із цим не погодився, зауваживши, що треба було відповідно збільшити і показники очищення повітря. При цьому перший віце-прем’єр підкреслив, що «його (Звягільського. — Авт. ) щастя, що тут немає журналістів» (проти присутності яких Ю. Звягільський, до речі, не заперечував).
Закритість учорашньої акції виглядає досить дивною. Чи варто потім чиновникам дивуватися великій кількості чуток у пресі? Поки ж висновки комiсiї обiцяно в кiнцi вересня.
ДО РЕЧІ
За даними Держнаглядохоронпраці щодня близько 95 працівників підприємств України отримують виробничі травми, приблизно 30 стають інвалідами, у 3—5 осіб завдані травми є несумісними із життям. За перші вісім місяців поточного року на різних підприємствах було смертельно травмовано 904 особи. «Проведений аналіз причин такого високого рівня травматизму засвідчив, що 80% нещасних випадків на виробництві відбувається внаслідок неуважності й нехтування елементарними нормами безпеки», — повідомив «Дню» глава Держнаглядохоронпраці Сергій Сторчак. Згідно зі статистикою, перше місце серед нещасних випадків зі смертельним наслідком посідають вугільна, будівельна, металургійна, машинобудівна промисловість, транспорт і агропромисловий комплекс. А найбільш «травматичними» областями є Донецька, Київська, Івано-Франківська та Дніпропетровська, де порівняно з аналогічним періодом минулого року за останні дев’ять місяців зареєстровано зростання травматизму зі смертельним наслідком.