Цьому дам, а тому не дам...
Чому Волинь обділяють коштами з держбюджету?Визначення Луцька «червоною зоною» через поширення карантину викликало велике збурення в регіоні ще й тому, що Волинська область ще й так обмежується урядом у розподілі коштів. На лікування хворих з COVID-19 область змушена була виділяти власні кошти хоч, як відомо, є і спеціальний фонд. Найважчі пацієнти лікуються саме в Луцьку.
На самому початку карантину кошти на облаштування інфекційних госпіталів та ліжок виділили обласний і луцький міський бюджети та благодійники. Але це не перший випадок, коли Волинь і Луцьк або зовсім не отримують допомоги від держави, або отримують мізер. «Уряд вчергове показав свою «любов» до Волині», — констатує Михайло ІМБЕРОВСЬКИЙ, голова бюджетної комісії Волинської обласної ради.
Мова про те, що загальний обсяг субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій між місцевими бюджетами на 2020 рік становить 1,7 млрд грн. З них розподілено приблизно 1,68 млрд грн на понад 1150 проєктів. З цих коштів Волинь отримує 33 млн 506 тис. 776 гривень.
«Спостерігаючи за останніми подіями щодо дій центральної влади стосовно Волині, спілкуючись з виборцями, все більше схиляюсь до висновку, що владці на Печерських пагорбах ставляться до нашого регіону упереджено, — констатує Михайло Імберовський. — Про це свідчить як віднесення Луцька до так званої червоної зони, так і розподіл субвенцій з державного бюджету.
Уряд нещодавно затвердив постанову за № 623, яка серед інших заходів передбачає виділення коштів у сумі 416 млн грн на доплати медичним працівникам комунальних закладів охорони здоров’я, які не надають послуги за програмою медичних гарантій. Так от: Волинь отримає найменше серед усіх областей — усього 5,6 мільйона гривень. Для порівняння: Рівненська область отримає 11,4 млн грн, Луганська — 27 млн грн, Харківська область — 60,6 млн гривень. За обсягом грошей з державного фонду регіонального розвитку Волинь теж у хвості, за ресурсом, спрямованим на ремонт доріг, аналогічно. Якщо порівняти навіть Хмельниччину, то суми відрізняються у 6-7 разів.
І ось свіжий приклад. Кабміном розподілено субвенцію на соціально-економічний розвиток регіонів (так звану депутатську). Картина для нашої області знову невтішна. З усього обсягу 1,7 мільярда гривень на Волинь виділено знову найменше, лише 33,5 мільйона. А ось на Закарпаття — 53,9 мільйона, Дніпро — 168 мільйонів, неокуповані райони Донбасу — 134 мільйони гривень.
Зло бере. То що, на Волині живуть якісь не такі українці чи не патріоти? Але ж ми знаємо, що волиняни були у перших рядах боїв на сході, у 2014 році наших хлопців гребли на фронт, образно кажучи, лопатами. Область у процентному відношенні втратила найбільше людських життів.
Те ж саме й з заходами на коронавірус. Мусимо виділяти кошти на ті речі, які б мав забезпечити державний бюджет. А у відповідь отаке ставлення. Волиняни відрізняються спокійним характером, врівноваженістю і здатністю поважати (саме поважати) владу. Але, поряд з цим, маємо і власну гідність, в чому могли переконатись численні окупанти протягом століть. Кредит довіри до влади має підкріплюватись реальними справами, а не шантажем, і, схоже, у «слуг» цей кредит вичерпується».