Тимошенко робить хід...
Експерт: «Влада буде змушена або застосувати примус, або визнати своє безсилля»![](/sites/default/files/main/articles/10012013/2pismotimosh1_0.jpg)
Юлія Тимошенко оголосила акцію громадянської непокори. Своє волевиявлення екс-прем’єр-міністр передала у відкритому листі, адресованому Віктору Януковичу, текст якого було опубліковано на сайті «Батьківщини». «Я публічно кажу вам, що ми всі — я, Юра Луценко, інші політв’язні, народ України — ми всі політичні заручники, яких ви тримаєте під оптичним прицілом. Я вважаю, що ми всі не маємо громадянського права з цим змиритися», — заявив ув’язнений лідер опозиції.
Зокрема, Юлія Тимошенко наголосила на трьох способах, у які вона демонструватиме власну непокору: відмова співпрацювати з органами слідства та прокурорами, протистояння аж до фізичного опору, огляду та обшуку речей, а також незгода добровільно відвідувати судові засідання. Окрім того, екс-прем’єр вимагає забрати з її тюремної палати відеокамери та цілодобовий караул.
У відповідь на це прокурор Харківської області Геннадій Тюрін заявив, що акція непокори Юлії Тимошенко є незаконною та протиправною, передає «Інтерфакс-Україна». За його словами, такі дії колишнього очільника уряду спрямовані на відтягнення судового процесу у справі ЄЕСУ та формування помилкової громадської думки щодо порушення її прав.
КОМЕНТАРI
Михайло БАСАРАБ, політолог:
— На мою думку, причини оголошення Юлією Тимошенко акту громадянської непокори глибші за бажання нагадати про себе. Різкий тон її заяви пов’язаний з тим, що вона не бачить у вчинках Януковича бажання переглянути рішення щодо її ув’язнення — ми прекрасно знаємо, що рішення судів, прокуратур та інших інституцій приймаються у одному кабінеті у цій державі. 2015 рік невпинно наближається — і жодних підстав припускати, що екс-прем’єр опиниться на свободі, тож вона має перспективу провести президентські вибори у в’язниці. Вочевидь, Віктор Янукович вважає Тимошенко своїм основним опонентом і по сьогоднішній день. Тому йому зараз дуже вигідно зволікати з прийняттям будь-якого рішення у цій справі. Юлія Тимошенко у в’язниці, і в ідеалі процедурні моменти, судові засідання, слідство по інших епізодах та з урахуванням нових обставин мають тривати нескінченно. Таким чином, Тимошенко не має іншого виходу, окрім як піти на конфронтацію, загострити ситуацію й наблизити розв’язку. Якщо Тимошенко відмовиться виконувати певні процесуальні та процедурні вимоги чинного законодавства, до неї потрібно буде або застосувати примус, або визнати своє безсилля.
Варто зазначити, що ця справа створює чимало незручностей для самого Януковича у стосунках із політиками як Заходу, так і Росії. До того ж за розвитком подій довкола ув’язнення колишнього прем’єра спостерігає світова політична громадськість. Тож Тимошенко припускає, що Президент не матиме іншого виходу, окрім як ухвалити рішення про її звільнення.
Володимир ВАСИЛЕНКО, правознавець-міжнародник, заслужений юрист України, доктор юридичних наук:
— Згідно з Конституцією, кожен громадянин має право на захист власних прав у незаборонений законом спосіб. У разі коли права людини порушено, а влада не дає їй можливості захистити власні права іншими легітимними засобами, можна скористатися правом на акт громадянської непокори. Оскільки йдеться про порушення прав Юлії Тимошенко владою, позиція екс-прем’єр-міністра щодо непокори владі у подальших спробах порушити її права чи обмежити її здатність на власний захист є правомірною.
Подальший розвиток подій цієї ситуації буде залежати від того, яку позицію займуть українські правоохоронні органи. Якщо вони захочуть зламати Тимошенко остаточно, до неї застосують найжорстокіші примусові засоби. Водночас примусити її давати свідчення та відбувати судові засідання вони не зможуть: це буде порушенням особистих прав.
У місцях позбавлення волі існує певний регламент щодо огляду чи обшуку речей — адміністрація має певні права. Якщо ж обшук чи будь-які дії щодо утримуваного відбуваються з порушенням усталених процедур, в’язень може відмовитися підкорятися адміністрації.
Що ж до судового процесу, тут можливі два варіанти. Перший — розгляд справи відкладається й судові засідання не відбуваються. Варто зазначити, що засідання у в’язниці, як це відбувалося у випадку з Тимошенко, — це нонсенс: у світовій практиці такого не було. Другий варіант — розгляд справи відбувається за відсутності особи, проти якої порушено справу. У такому випадку легітимність рішення, винесеного судом, буде поставлено під сумнів: допит свідків та, власне, захист відбувається без присутності обвинуваченого, окрім того, не відбувається виклик свідків, які могли б свідчити на користь особи, притягненої до відповідальності. Таким чином порушується процес змагальності, й судовий процес за своєю суттю стає нелегітимним.